Milion Włochów po raz pierwszy od pół roku zjadło kolację w restauracji

Świat
Milion Włochów po raz pierwszy od pół roku zjadło kolację w restauracji
PAP/EPA/Alessandro Di Marco
Wtorek był kolejnym dniem poprawy sytuacji epidemicznej w kraju

Około miliona Włochów po raz pierwszy od pół roku zjadło kolację w restauracji dzięki złagodzeniu restrykcji przeciwepidemicznych w większości regionów kraju - takie dane podał związek rolników i producentów żywności po pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów.

Od poniedziałku lokale gastronomiczne w prawie wszystkich regionach mogą serwować posiłki, także wieczorem, ale tylko przy stolikach ustawionych na zewnątrz. To pierwsza taka możliwość od 25 października 2020 roku.

 

W regionach oznaczonych jako żółte strefy złagodzonych obostrzeń otwarto 140 tysięcy lokali. Nadal od 22.00 obowiązuje godzina policyjna, której zniesienia domaga się branża gastronomiczna oraz część polityków. Decyzja w tej sprawie ma być rozważona w połowie maja - podały źródła rządowe.

 

ZOBACZ: Włochy. Stulatka zapomniana przez służbę zdrowia sama przyszła na szczepienie

 

Według sondażu rolniczego związku Coldiretti 30 procent Włochów planuje powrót do barów i restauracji.

 

Poprawa sytuacji epidemicznej

 

Wtorek był kolejnym dniem poprawy sytuacji epidemicznej w kraju. Jak podało ministerstwo zdrowia, ostatniej doby na Covid-19 zmarły 373 osoby i wykryto 10 404 następne zakażenia w 302 tysiącach testów.

 

Liczba zmarłych zbliża się do 120 tysięcy i jest najwyższa w UE.

 

Do tej pory we Włoszech koronawirusa wykryto u prawie 4 milionów osób, z których 3,4 mln uznano za wyleczone. Jednego dnia wyzdrowiało ponad 14 tysięcy osób. Spada liczba zajętych łóżek covidowych w szpitalach, także na intensywnej terapii. Pod respiratorami jest 2748 najciężej chorych.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie