Konsul Rosji uznany za persona non grata na Ukrainie

Świat
Konsul Rosji uznany za persona non grata na Ukrainie
odessa.mid.ru
Na zdjęciu rosyjski konsulat w Odessie.

MSZ Ukrainy uznało za persona non grata konsula konsulatu generalnego Rosji w Odessie. Dyplomata ma opuścić terytorium Ukrainy do 30 kwietnia - podało we wtorek ukraińskie MSZ i zaznaczyło, że to odpowiedź na uznanie za osobę niepożądaną pracownika ukraińskiej placówki w Moskwie.

Resort wyraził zdecydowany protest w związku z ogłoszeniem poprzedniego dnia przez MSZ Rosji za persona non grata pracownika ambasady Ukrainy w Moskwie. Oceniono ten krok jako kontynuowanie "antyukraińskiej kampanii" i kolejny przejaw nieprzyjacielskich działań wobec pracowników placówek dyplomatycznych Ukrainy.

 

ZOBACZ: Ukraina szykuje się na wojnę? Możliwy "stan specjalny" podczas ćwiczeń

 

W odpowiedzi na ten krok ze strony Rosji MSZ Ukrainy uznało konsula konsulatu generalnego Rosji w Odessie za osobę niepożądaną; ma opuścić kraj do 30 kwietnia - dodano.

 

- W razie kontynuowania przez rosyjską stronę prowokacji wobec pracowników placówek dyplomatycznych Ukrainy w Rosji pozostawiamy za sobą prawo do dalszych działań w odpowiedzi - zapowiedziano.

 

Komunikat rosyjskiego MSZ

 

W poniedziałek rosyjski MSZ przekazał, że jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Moskwie został uznany za persona non grata.

 

ZOBACZ: FSB aresztowała konsula generalnego Ukrainy w Petersburgu. "Kolejna prowokacja Rosji"

 

"W związku z nieprzyjaznymi działaniami strony ukraińskiej, która 19 kwietnia uznała za persona non grata pracownika ambasady Federacji Rosyjskiej w Kijowie i w oparciu o zasadę wzajemności, za działalność niezgodną ze statusem dyplomatycznym za persona non grata uznany został pracownik ambasady Ukrainy w Rosji" - brzmi komunikat rosyjskiego MSZ.

 

19 kwietnia Ukraina uznała za persona non grata radcę ambasady Rosji w Kijowie, co było reakcją na zatrzymanie trzy dni wcześniej przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa w Petersburgu, a następnie wydalenie z Rosji ukraińskiego konsula Ołeksandra Sosoniuka.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie