FSB aresztowała konsula generalnego Ukrainy w Petersburgu. "Kolejna prowokacja Rosji"

Świat
FSB aresztowała konsula generalnego Ukrainy w Petersburgu. "Kolejna prowokacja Rosji"
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
FSB aresztowała konsula generalnego Ukrainy w Petersburgu

Pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, obecnie już jest na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej - podał rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Ocenił, że to "kolejna prowokacja" Rosji i obiecał odpowiedź ukraińskiej strony.

Agencja RIA Nowosti przekazała następnie, że dyplomata został zatrzymany na kilka godzin, a obecnie znajduje się w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ukrainy.

 

ZOBACZ: Kreml: armia Rosji przemieszcza się tak, jak uważa za stosowne

 

Służby prasowe FSB podały, że zatrzymanym jest konsul Ołeksandr Sosoniuk. Dyplomata pracował w Rosi przez wiele lat, co najmniej od 2012 roku.

 

Komunikat służb głosi, że do zatrzymania doszło 16 kwietnia podczas spotkania konsula z obywatelem Federacji Rosyjskiej, w czasie otrzymywania informacji niejawnych pochodzących z baz danych prowadzonych przez organy porządku publicznego i FSB.

Ukraińskie MSZ: to "kolejna prowokacja"

FSB oświadczyła, że działalność Sosoniuka ma charakter "wrogi wobec Rosji i niezgodny ze statusem pracownika dylomatycznego". Wobec dyplomaty zostaną podjęte działania zgodne z prawem międzynarodowym - zapowiedziała FSB.

 

Rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych ocenił w komentarzu dla ukraińskich mediów, że to "kolejna prowokacja na tle destabilizacyjnych działań Rosji". Zaznaczył, że pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, ale obecnie już znajduje się na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Ustalane są okoliczności zatrzymania - dodał.

 

ZOBACZ: Euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. USA: sojusznicy z NATO, w tym Polska, potwierdzili poparcie

 

"Zgodnie z istniejącą praktyką w oparciu o zasadę wzajemności ukraińska strona przygotowuje odpowiedź" - zapowiedział rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

 

Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze posunięcia Rosji. RIA powołując się na rosyjskiego eksperta Bogdana Biespałkę dopuściła wydalenie konsula z Rosji. Rozmówca agencji nie wykluczył, że konsulat Ukrainy w Petersburgu może zostać zamknięty.

ms/msl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie