Bobry odcięły dostęp do internetu. Gryzonie przegryzły kabel światłowodowy

Świat
Bobry odcięły dostęp do internetu. Gryzonie przegryzły kabel światłowodowy
zdjęcie ilustracyjne/Flickr/fot. Shawn McCready
Bóbr jest jednym z symbolicznych zwierząt w historii Kanady

Mieszkańcy Tumbler Ridge w Kolumbii Brytyjskiej stracili dostęp do internetu, a zdarzenie wywołało duże zainteresowanie, ponieważ winę za zniszczenie kabla światłowodowego ponoszą bobry.

Bobry budujące tamę w kilku miejscach przegryzły kabel światłowodowy, a cała sytuacja to "dziwaczny rozwój wydarzeń, który zdarzyć się może tylko w Kanadzie" napisała w komunikacie wysłanym mediom rzeczniczka prasowa firmy telekomunikacyjnej Telus Liz Sauve.

 

ZOBACZ: Warszawa. Policja eskortowała rodzinę nurogęsi, wstrzymano ruch

 

Ekipa naprawiająca w sobotę zerwane połączenie zorientowała się, że przyczyną problemów mieszkańców jest uszkodzony kabel, położony pod strumieniem, na którym bobry budowały tamę. Około 900 mieszkańców Tumbler Ridge było pozbawionych dostępu do sieci. 

 

 

Komunikat prasowy informował, że bobry, mimo zmarzniętej ziemi, nie tylko dokopały się do znajdującej się na głębokości ok. 90 cm osłony kabla i choć ma ona ok. 12 cm grubości, to poprzegryzały ją. Następnie poprzegryzały w kilku miejscach sam światłowód. Bobry znalazły zastosowanie do kabla i taśmy oznaczającej jego usytuowanie - media zamieściły zdjęcia przesłane przez biuro prasowe Telus, na których widać, że zwierzęta wykorzystały kabel i taśmę do budowy żeremi.

Symbol w historii Kanady 

W niedzielę po południu połączenie internetowe dla mieszkańców Tumbler Ridge zostało przywrócone, trwają jeszcze prace nad przywróceniem w pełni łączności komórkowej.

 

Tumbler Ridge, na północnym wschodzie Kolumbii Brytyjskiej, ma ok. 2000 mieszkańców.

 

ZOBACZ: Wycięto las na ich działce. Nikt nie pytał o zgodę

 

Wizerunek bobra znajduje się na monecie pięciocentowej. Bóbr jest jednym z symbolicznych zwierząt w historii Kanady, a od 24 marca 1975 i wejścia w życie Ustawy o państwowych symbolach bóbr uzyskał oficjalny status. W XVII i XVIII w. wielu myśliwych i pośredników handlowych bogaciło się na sprzedawaniu skór upolowanych bobrów, cena w Europie była 20 razy wyższa niż w Kanadzie i to spowodowało, że bobry prawie znikły w Kanadzie. 

ms/PAP/Polsatnews.pl/CTV News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie