Wydalenie polskich dyplomatów. "Unia Europejska wspiera swoje państwo członkowskie"

Świat
Wydalenie polskich dyplomatów. "Unia Europejska wspiera swoje państwo członkowskie"
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Capri23auto
Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie zostało uznanych przez władze Rosji za osoby niepożądane

Rosja nadal wykazuje chęć eskalacji napięć w stosunkach z UE, nieproporcjonalnie reagując na wydalenie rosyjskich dyplomatów przez Polskę. UE wspiera swoje państwo członkowskie, Polskę – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano.

PAP zapytała KE o kwestię uznania przez MSZ Rosji pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie za osoby niepożądane.

 

Jak odpowiedział Stano, UE wspiera w tej kwestii Polskę. Dodał, że Unia Europejska wzywa władze rosyjskie do zaprzestania "bezprawnej działalności w UE i w samej Rosji, a także prowokacyjnych działań wobec UE".

 

ZOBACZ: Rosja publikuje listę "krajów nieprzyjaznych". Wśród nich USA

 

Pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie zostało uznanych przez władze Rosji za osoby niepożądane i mają oni opuścić Rosję do końca dnia 15 maja - poinformował w piątek w komunikacie rosyjski resort spraw zagranicznych.

 

MSZ Rosji oświadczyło, że wezwało w piątek ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego, któremu przekazano protest z powodu wcześniejszego uznania przez Polskę za osoby niepożądane trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie.

"Nieuzasadniona decyzja"

MSZ określiło decyzję strony polskiej jako "nieuzasadnioną" i podjętą "pod absurdalnym pretekstem wyrażenia solidarności ze Stanami Zjednoczonymi". Oświadczyło także, że "Warszawa świadomie realizuje kurs na dalszą degradację i niszczenie relacji dwustronnych".

 

Ministerstwo oznajmiło, że to działania strony polskiej sprawiły, iż "w ciągu ostatnich kilku lat kontakty z Rosją były faktycznie zamrożone". Zarzucono Polsce m.in. "próby torpedowania rosyjskich projektów energetycznych" i "antyrosyjską kampanię informacyjną na szeroką skalę".

 

ZOBACZ: Rosja wydala 10 amerykańskich dyplomatów

 

15 kwietnia ambasadorowi Rosji w Warszawie wręczono notę dyplomatyczną, zawierającą informację o uznaniu za osoby niepożądane trzech pracowników rosyjskiej placówki. W komunikacie polskie MSZ wyjaśniło, że "podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej".

 

MSZ wyjaśniło także wówczas, że "Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej".

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie