Szef MON: klasy "cyber" będą tworzone w nowym roku szkolonym w 16 liceach

Polska
Szef MON: klasy "cyber" będą tworzone w nowym roku szkolonym w 16 liceach
fot. PAP/Mateusz Marek
Szef MON wręczył uczniom klas wojskowych certyfikaty zakończenia edukacji wojskowej

Klasy "cyber" będą tworzone w nowym roku szkolonym w 16 liceach w całej Polsce - zapowiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczenia uczniom klas mundurowych certyfikatów zakończenia edukacji wojskowej.

W poniedziałek szef MON wręczył uczniom klas wojskowych certyfikaty zakończenia edukacji wojskowej. Spotkanie, ze względu na panującą pandemię, zorganizowano w formie telekonferencji.

 

ZOBACZ: Amerykańskie myśliwce przyleciały do Polski. "To ćwiczenia"

 

Błaszczak pogratulował uczniom klas wojskowych "dobrego wyboru". "Bardzo się cieszę, że dokonaliście tego wyboru, tak jak i inni uczniowie wszystkich 185 szkół w całej Polsce z klasami mundurowymi" - powiedział minister obrony.

 

 

Dodał, że obecnie jest w Polsce jest ponad 440 klas mundurowych, w których uczy się prawie 11 tys. uczniów. - Od przyszłego roku szkolnego uruchamiamy kolejne oddziały (klas mundurowych - red.). Uruchamiamy także nowy sposób edukacji związany właśnie z wojskiem - klasy  "cyber" - zapowiedział szef MON.

"Chcemy dać szansę wszystkim"

Wyjaśnił, że klasy "cyber" będą tworzone 16 liceach w całej Polsce. - Zdecydowaliśmy o tym, żeby były to licea nie położone w stolicach, w centrach województw, tylko w mniejszych miejscowościach, dlatego że chcemy dać szansę wszystkim, nie tylko tym, którzy mieszkają w stolicach województw - powiedział Błaszczak.

 

ZOBACZ: Wiceminister obrony narodowej: kwalifikacja wojskowa przesunięta z powodu pandemii

 

W tym roku - jak poinformował resort obrony w związku z poniedziałkową uroczystością - w całym kraju 3,5 tys. kadetów otrzyma certyfikaty potwierdzające ukończenie edukacji wojskowej, umożliwiające zyskanie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe i odbycie skróconej służby przygotowawczej. Po ukończeniu skróconej służby przygotowawczej kadeci zostaną żołnierzami rezerwy i będą mogli rozpocząć starania o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Wsparcie merytoryczne i finansowe 

Od 2017 r. MON wspiera działanie klas wojskowych m.in. poprzez dwa programy: Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe i Oddziały Przygotowania Wojskowego. Według statystyk resortu we wszystkich programach uczestniczy blisko 11 tys. uczniów uczących się w 440 klasach w 185 szkołach w całej Polsce. Uczniowie i szkoły otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe z MON w ramach dotacji celowej, gdzie MON pokrywa 80 proc. kosztów.

 

ZOBACZ: Matura i egzamin ósmoklasisty. Są nowe wytyczne

 

"Od nowego roku szkolnego zostanie uruchomionych kolejnych 20 nowych oddziałów przygotowania wojskowego. Łącznie takich klas będzie 150 w całym kraju. Ponadto, od września 2021 roku ruszy program »CYBER.MIL z klasą« dla 16 szkół" - poinformował MON.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie