Odwołano gonitwy byków w Pampelunie. Hiszpania walczy z czwartą falą pandemii

Świat
Odwołano gonitwy byków w Pampelunie. Hiszpania walczy z czwartą falą pandemii
fot. PAP/EPA/VILLAR LOPEZ
Hiszpania: przez czwartą falę pandemii odwołano gonitwy byków w Pampelunie

Władze Pampeluny, w północnej Hiszpanii, odwołały lipcowe uroczystości Sanfermines, podczas których organizowane są kilkudniowe wyścigi z bykami po ulicach tego miasta. Głównym powodem decyzji jest nasilenie się pandemii COVID-19.

Jak poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Pampelunie burmistrz tego miasta Enrique Maya, stolica Nawarry nie może zorganizować Sanfermines w związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem w następstwie czwartej fali pandemii.

 

ZOBACZ: Gastronomia bez obostrzeń. Hiszpanie testują powrót do normalności

 

Maya przypomniał, że również przed rokiem z powodu wysokiego zagrożenia dla zdrowia publicznego odwołano te odbywające się od XIV w. obchody ku czci św. Firmina, patrona Pampeluny. W ich trakcie poza tzw. encierros, gonitwą byków po ulicach miasta, odbywa się też korrida.

"Nie może być inaczej..."

"Z ogromnym żalem ogłaszam, że także w tym roku uroczystości ku czci św. Firmina się nie odbędą. Nie może być inaczej w sytuacji, kiedy nasza wspólnota autonomiczna jest wśród najbardziej doświadczonych przez pandemię regionów kraju" - wyjaśnił burmistrz Pampeluny.

 

Maya przypomniał, że obecny poziom zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekracza w Nawarze 432, a w lokalnych szpitalach na COVID-19 leczy się już 200 pacjentów.

 

ZOBACZ: Szkoły prowadzą zajęcia na świeżym powietrzu. Metoda Hiszpanii na czas pandemii

 

Sanfermines tradycyjnie obchodzone jest pomiędzy 6 a 14 lipca. W ostatnich latach na uroczystości te przybywało do Pampeluny ponad 1 mln gości, głównie zagranicznych turystów.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie