Wybory w Rzeszowie. GIS zaleca przełożenie terminu

Polska
Wybory w Rzeszowie. GIS zaleca przełożenie terminu
zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News
GIS zaleca przełożenie przedterminowych wyborów samorządowych na drugą dekadę czerwca 2021 r.

Przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej - ocenił GIS. Zalecana jest - jak podano w piątkowym komunikacie - druga dekada czerwca 2021 r. Na 9 maja wyznaczone są obecnie przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa.

Termin wyborów w Rzeszowie wyznaczony został w rozporządzeniu premiera z 11 marca. W piątkowym komunikacie GIS wskazano, że podczas drugiej i trzeciej fali epidemii w Polsce, daty przedterminowych wyborów wójtów i burmistrzów oraz wyborów uzupełniających do rad gmin zostały przesunięte - po rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego uzasadnionej niekorzystną sytuacją epidemiczną w kraju.

 

ZOBACZ: Wybory w Rzeszowie. Znamy ostateczną listę kandydatów

 

"Pomimo tendencji schyłkowej trzeciej fali zachorowań na SARS-CoV-2 oraz prognozy poprawy sytuacji w najbliższych tygodniach, ciągle należy brać pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację i ryzyko wzrostu zachorowań - w szczególności pod kątem pojawiania się nowych wariantów koronawirusa" – ocenił w komunikacie GIS.

 

Zauważono w nim, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w kraju, obostrzenia zdejmowane są ostrożnie, po gruntownej analizie epidemiologicznej w zestawieniu z sytuacją społeczno-ekonomiczną w kraju.

 

"W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r." – poinformował GIS.

 

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego br.

Wybory w Rzeszowie. Kim są kandydaci?

Na stanowisko prezydenta miasta kandydują: popierana przez Prawo i Sprawiedliwość i rzeszowski region NSZZ „Solidarność” wojewoda podkarpacki Ewa Leniart; wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, zaproponowany i konsekwentnie wpierany przez Ferenca; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popiera m.in. PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w czwartek, że ze względu na kwestię potencjalnego ryzyka związanego z pandemią istnieje poważna możliwość przesunięcia terminu wyborów w Rzeszowie. Dodał, że spodziewa się, że decyzja w tej sprawie zapadnie najpóźniej w przyszłym tygodniu.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw Covid-19. Rusza rejestracja dla 50-latków

 

Zgodnie z prawem wyborczym, w związku z wygaśnięciem mandatu prezydenta miasta przeprowadza się wybory przedterminowe. Datę wyborów wyznacza w drodze rozporządzenia premier po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Przepisy stanowią, że wybory zarządza się i przeprowadza w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Komisarz wyborczy w Rzeszowie stwierdził wygaśnięcie mandatu Ferenca z dniem 10 lutego. 

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie