Jak wyglądają płuca chorego na Covid? Lekarze pokazali zdjęcie

Świat
Jak wyglądają płuca chorego na Covid? Lekarze pokazali zdjęcie
zuyderland.nl
Płuca pacjenta chorego na Covid-19

Holenderski szpital opublikował zdjęcie płuc pacjenta chorego na Covid-19. Lekarze chcą w ten sposób zwrócić uwagę na konieczność szczepień. Mężczyzna, do którego należy organ, z powodu paniki wywołanej doniesieniami o negatywnym wpływie szczepień na zdrowie, zrezygnował z zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi.

Zdjęcie płuc mężczyzny chorego na Covid-19 opublikowano na stronie internetowej szpitala Zuyderland. "Nie musisz być pulmonologiem, aby rozpoznać dewastację" - napisano.

 

Lekarze wyjaśnili, że organ należy do mężczyzny, który z powodu paniki wywołanej doniesieniami o skutkach ubocznych szczepionek AstraZeneca odmówił zaszczepienia się tym preparatem. Niedługo po tym zachorował.

 

ZOBACZ: Rejestracja na szczepienia. Dworczyk przedstawił nowy harmonogram

 

"Słyszeliśmy ogromny żal w jego głosie i widzieliśmy desperację w jego oczach" - poinformowali. 

 

Medycy podkreślają, że pozytywne skutki szczepionki przewyższają te negatywne. 

 

"Ryzyko poważnych szkód spowodowanych przez Covid-19 jest dziesięciokrotnie wyższe w przypadku 40-latków i 70-krotnie w przypadku 60-latków, niż ryzyko poważnych szkód w wyniku zakrzepicy wywołanej szczepionką" - przypomnieli. 

 

zuyderland.nl
 

 

 

Oprócz zdjęcia lekarze wystosowali również apel do ministra zdrowia i Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Przypomnieli w nim, że od ponad roku walczą z pandemią i każdego dnia widzą tragiczne konsekwencje tej choroby.

 

Podkreślili również, że jedynym ratunkiem są szczepionki. Według nich człowiek, którego zdjęcie płuc można zobaczyć, byłby zdrowy, gdyby nie zamieszanie ze szczepionkami potęgowane przed krajowe władze i media. Kilkanaście dni temu w Holandii wstrzymano bowiem szczepienia osób do 60. roku życia preparatem przeciwko Covid-19 brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca.

 

Lekarze stwierdzili, że przyjęli tę decyzję z "oszołomieniem".

 

ZOBACZ: AstraZeneca. Ponad 200 tys. mniej dawek trafi do Polski w tym tygodniu

 

"Nie musisz być epidemiologiem, aby wyjaśnić ryzyko związane z niezaszczepieniem" - napisali.

 

"Każdego dnia nasi specjaliści medyczni wyjaśniają wszystkim swoim pacjentom, że szczepienie jest naprawdę ważne i naprawdę bezpieczne. W ten sposób mają nadzieję przyczynić się do stworzenia zaufania i zrównoważyć zamieszanie medialne w tej sprawie" - dodali. 

 

Lekarze proszą ministra aby "przestał siać niepokój". "Liczby pokazujące korzyści z masowych szczepień są przytłaczające. Naprawdę nie kłamią. W takim razie wykorzystajmy to jak najlepiej w całym kraju" - apelują i wzywają do wznowienia szczepień.

dk/sgo//Polsatnews.pl/glospolski.nl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie