Media: Joe Biden ma odwiedzić Europę Środkowo-Wschodnią

Świat
Media: Joe Biden ma odwiedzić Europę Środkowo-Wschodnią
PAP/EPA/Doug Mills / POOL
Słowacki dziennik: prezydent USA Joe Biden odwiedzi Europę Środkowo-Wschodnią

Prezydent USA Joe Biden ma w czerwcu przyjechać do Europy Środkowo-Wschodniej - informuje słowacki dziennik "Pravda", powołując się na źródła w Białym Domu. Celem wizyty Bidena ma być Słowacja lub jedno z państw na Bałkanach. Amerykański przywódca mógłby - zdaniem dziennika - spotkać się tam m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.

Według słowackich mediów, decyzja ws. wizyty Joe Bidena ma zostać ogłoszona w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Informator "Pravdy" twierdzi, że to Słowacja ma największe szanse na przyjęcie amerykańskiego prezydenta. Zaznaczył jednak, że decyzja będzie uzależniona od rozwoju sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Według tego źródła, Biden miałby wziąć udział w prestiżowej międzynarodowej konferencji Globsec.

 

- Z racji tego, że potencjalny udział ważnych przywódców politycznych podlega dyskretnemu reżimowi, nie mogę potwierdzić ani zdementować tych informacji - powiedział "Pravdzie" Róbert Vass, szef organizacji, która co roku organizuje konferencję Globsec w Bratysławie.

 

ZOBACZ: Śmierć George'a Floyda. Joe Biden: morderstwo pokazało systemowy rasizm

 

Rzecznik słowackiej prezydent Martin Strižinec informował, że Zuzana Čaputova wysłała Bidenowi list z zaproszeniem do odwiedzenia Słowacji. - Gdyby prezydent USA przyjął zaproszenie i przyjechał z wizytą, byłby to wielki sukces słowackiej dyplomacji - powiedział Strižinec.

 

Audiencja u królowej i szczyt NATO

 

Według dziennikarzy, pierwszym przystankiem Bidena w Europie ma być Londyn, gdzie prezydent USA miałby spotkać się z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i udać się na audiencję u królowej Elżbiety II. Europejska podróż Bidena związana miałaby być przede wszystkim z planowanym szczytem NATO w Brukseli. Jego data nie jest jeszcze znana, ale źródło z siedziby sojuszu poinformowało "Pravdę", że spotkanie przywódców państw członkowskich odbędzie się prawdopodobnie w poniedziałek 14 czerwca. 

 

Jörg Forbrig, ekspert ds. Europy Wschodniej uważa, że ​​Bratysława ma największe szanse na wizytę Bidena. - W regionie Słowacja jest państwem, które zachowało pewne standardy demokratyczne lepiej niż prawie jakikolwiek inny kraj. Obserwujemy pogorszenie sytuacji na Węgrzech i w pewnym stopniu w Polsce. Doświadczyliśmy problemów w Słowenii i Bułgarii. Słowacja nadal może być uważana za drogowskaz demokracji w regionie - powiedział.

 

ZOBACZ: Ambasador USA w Rosji wraca do kraju. Powodem konsultacje

 

Zakłada się, że Biden mógłby spotkać się w Bratysławie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dziennikarze "Pravdy" podkreślają, że amerykański prezydent docenia udział kobiet w polityce, co potwierdził m.in. wybierając Kamalę Harris na wiceprezydenta. - Podczas konferencji Globsec mógłby spotkać się z godnymi podziwu liderkami w regionie. Wśród nich byłyby na przykład prezydent Zuzana Čaputová i Swiatłana Cichanouska - twierdzi źródło słowackiego dziennika.

 

Eksperci cytowani przez "Pravdę" podkreślają, że sytuacja polityczna na Słowacji uległa zmianie, zwłaszcza po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej oraz późniejszych protestach. - Słowacja uniknęła lub przynajmniej próbuje uniknąć niedemokratycznych praktyk - mówi Forbrig.

 

"Nie wykluczałbym wjazdu do Polski"

 

- Znamy plany prezydenta Bidena dotyczące udziału w szczycie NATO w czerwcu. Gdyby zdecydował się pojechać do Europy Środkowej, nie wykluczałbym wjazdu do Polski. Jest całkiem jasne, że Biden - z krajów Europy Środkowej - z pewnością nie odwiedziłby teraz Węgier - powiedział Keith Eddins, były chargé d'affaires ambasady amerykańskiej na Słowacji i wykładowca na Uniwersytecie w Oregonie.

 

Także Vít Dostál z Praskiego Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych uważa, że Biden nie przegapiłby wizyty w Polsce. Jak podkreśla, Warszawa nadal pozostaje ważnym partnerem Waszyngtonu w zakresie bezpieczeństwa. Nie wykluczył również, że Biden mógłby wziąć udział w lipcowym szczycie państw Trójmorza, który odbędzie się w Bułgarii.

zdr/msl/Pravda
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie