Wielka Brytania. Premier Johnson zapowiada lek na koronawirusa. "Trzecia linia obrony"

Świat
Wielka Brytania. Premier Johnson zapowiada lek na koronawirusa. "Trzecia linia obrony"
AP

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozpoczął poszukiwania prostych metod leczenia koronawirusa, które można by stosować w domu. Szef rządu liczy na to, że tabletki lub kapsułki będą dostępne do jesieni. Ma to pomóc w walce z oczekiwaną następną falą Covid-19.

Brytyjski rząd chce, aby leki na koronawirusa dawać osobom, które mają pozytywny wynik na obecność SARS-CoV-2 lub osobom narażonym na styczność z kimś, kto jest zakażony.

 

Powstaje specjalna grupa ds. leków antywirusowych w celu nadzorowania pracy i przyszłych prób klinicznych; jak dotąd nie rozpoznano wszelako żadnych metod leczenia, które mogłyby być stosowane – podaje BBC News.

 

"Musimy nauczyć się żyć z Covid-19"

 

Johnson przyznał na wtorkowym briefingu prasowym, że za granicą odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19, a naukowcy ostrzegają, że w tym roku nastąpi kolejna fala zachorowań.

 

- Jak patrzymy na to, co dzieje się w innych krajach, gdzie odnotowywana jest rekordowa liczba przypadków zakażenia koronawirusem, nie możemy się łudzić, że Covid-19 minął. I tak musimy, w miarę możliwości, nauczyć się żyć z tą chorobą, jak żyjemy z innymi chorobami – dodał.

 

Skupienie się na leczeniu antywirusowym, które może zmniejszyć wpływ infekcji, może być istotnym narzędziem, gdy nadejdzie kolejna fala infekcji – podaje BBC News.

 

Podczas gdy wprowadzenie szczepionek przeciwko Covid-19 zmniejszy tę falę, pozostaną ludzie, którzy nie będą chronieni, ponieważ szczepionka nie zadziałała w ich przypadku lub nie skorzystali z tej opcji.

 

Johnson: leki mogą być trzecią linią obrony przed wirusem

 

Dzięki programowi Recovery Trial prowadzonemu w szpitalach Wielka Brytania przoduje w opracowywaniu terapii dla ludzi, którzy są już poważnie chorzy. Teraz jednak rząd chce wspomóc wysiłki zmierzające do znalezienia metod leczenia, które powstrzymają osoby zakażone przed zapadnięciem na poważną chorobę.

 

Uważa się, że istnieje wiele metod leczenia, które działają poprzez powstrzymanie replikacji wirusa, czyli powstawania wirusów potomnych z wirusa rodzicielskiego.

 

To wszystko jest częścią uczenia się życia z wirusem – wskazał brytyjski premier. Ale w tej chwili jest to tylko dążenie, a nie gwarancja, że tak się faktycznie stanie – pisze BBC News.

 

Johnson zasugerował, że leki antywirusowe, obok szczepień i masowych testów, mogłyby być trzecią metodą obrony przed koronawirusem.

 

Główny doradca naukowy brytyjskiego rządu Patrick Vallance wskazał, że leki antywirusowe "mogłyby pomóc chronić tych, którzy nie są chronieni przez szczepionki lub do nich się nie kwalifikują. Mogłyby również stanowić kolejną warstwę obrony w obliczu nowych niepokojących wariantów" wirusa.

wka / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie