SpaceX leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na pokładzie czwórka astronautów

Polska
SpaceX leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na pokładzie czwórka astronautów
@SpaceX
Według planu astronauci mają pojawić się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sobotę, 24 kwietnia około 10:10

Kolejni astronauci lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. O 11:49 wystartowali z przylądka Cannaveral na Florydzie. Po raz trzeci w historii załoga została wyniesiona na orbitę Ziemi w kapsule kosmicznej zbudowanej przez prywatną firmę SpaceX.

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną wyruszyła czteroosobowa załoga. Po raz drugi na pokładzie znaleźli się astronauci spoza Stanów Zjednoczonych. Poza Megan McArthur i Shane Kimbrough z USA w podróż wyruszyli Francuz Thomas Pesquet oraz Japończyk Akihiko Hoshide. 

 

Lot ma potrwać niemal 24 godziny. Według planu astronauci mają pojawić się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sobotę, 24 kwietnia około 10:10. Astronauci podróżują kapsułą załogową o nazwie Crew Dragon, stworzoną przez firmę miliardera Elona Muska. Pierwszy załogowy lot, przy realizacji którego NASA współpracowała z firmą SpaceX, odbył się w maju zeszłego roku.

 

 

Kontrakt na budowę statku kosmicznego

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w piątek, że kontrakt na budowę statku kosmicznego, którym ma wysłać astronautów na Księżyc już w 2024 roku, dostanie należąca do miliardera Elona Muska firma SpaceX.

 

W rywalizacji o warty blisko 3 miliardy dolarów kontrakt firma SpaceX pokonała Blue Origin Jeffa Bezosa oraz koncern Dynetics.

Amerykanie mają w planach wysłać w 2024 roku na Księżyc dwóch astronautów. - Powinniśmy jak najszybciej doprowadzić do następnego lądowania  - powiedział w piątek szef NASA Steve Jurczyk.

 

ZOBACZ: Na takie widoki mogą liczyć uczestnicy pierwszego prywatnego lotu w kosmos ze SpaceX

 

Przed lotem z astronautami konieczne będzie wykonanie lotu testowego na Księżyc.

 

Przedstawiciel NASA Mark Kirasich powiedział, że agencja ma nadzieję, że wszystkie trzy firmy, które rywalizowały o kontrakt dalej będą konkurowały w zakresie transportu na Księżyc. Celem - jak podkreślił - są "regularnie powtarzające się" loty na ziemskiego satelitę.

 

W przeciwieństwie do lądowań na Księżycu w latach 1969-1972, NASA przygotowuje się teraz do dłuższej obecności na tym satelicie. Postrzegane jest to jako pierwszy krok do wysłania astronautów na Marsa.

 

dsk/ sgo//Polsat News, Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie