Japoński miliarder zaprasza chętnych do podróży w kosmos. Płaci za wszystko

Technologie
Japoński miliarder zaprasza chętnych do podróży w kosmos. Płaci za wszystko
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay/SpaceX-Imagery
Aby polecieć w kosmos trzeba spełnić dwa główne kryteria

Yusaku Maezawa organizuje nietypową rekrutację. Miliarder poszukuje ośmiu chętnych, którzy razem z nim polecą w kosmos. Misja planowana jest na 2023 rok. Będzie to pierwszy cywilny lot w przestrzeń kosmiczną w historii. Załoga poleci w stronę Księżyca i okrąży go. Rekrutacja właśnie się rozpoczęła.

Japoński miliarder Yusaku Marezawa zaprasza do udziału w rekrutacji wszystkich chętnych, którzy chcą wybrać się w podróż kosmiczną. - Chcę, aby przyłączyli się ludzie z różnych środowisk - mówi w wideo promującym misję. Pierwszy cywilny lot w kosmos nosić będzie nazwę "dearMoon" i zorganizowana zostanie przez firmę SpaceX Elona Muska  w 2023 r. W planach jest okrążenie okrążenie Księżyca.

 

- To nie miało miejsca nigdy wcześniej. Zamierzamy minąć Księżyc i oczkujemy, że ludzie dotrą tak daleko, jak nikt inny wcześniej - skomentował Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX. 

 

ZOBACZ: Starship od SpaceX polata 10 lat, a później zastąpią go pojazdy o napędzie jądrowym

 

Podróż trwać będzie łącznie 6 dni - 3 dni w każdą stronę. Na pokładzie zasiądzie od 10 do 12 członków załogi, w tym sam miliarder Yusaku Marezawa. Osiem miejsc zajmą osoby wyłonione przez miliardera. - Wykupiłem wszystkie miejsca na pokładzie, więc będzie to prywatna podróż - powiedział. Podróżnych w kosmos wyniesie rakieta Starship. 

 

Kryteria rekrutacji

 

Pierwotnie miliarder miał zaprosić do udziału w wyprawie artystów z całego świata. Jak przyznał, jego plan ewoluował. - Stwierdziłem, że każda osoba, która robi w swoim życiu coś kreatywnego może być "artystą" - powiedział. 

 

 

Kandydaci do lotu w kosmos muszą spełnić dwa główne kryteria. Nie jest jednak wymagana ponadprzeciętna sprawność fizyczna czy konkretne wykształcenie. Jak powiedział Maezawa kandydaci "powinni rozwijać swoją działalność tak, aby pomagać ludziom i całemu społeczeństwu"  oraz "powinni być gotowi do niesienia pomocy współtowarzyszom podróży, którzy mają podobne aspiracje". 

 

Rekrutacja podzielona została na pięć etapów. Chętni mogą zgłaszać się przez stronę dearmoon.earth.

 

dsk/grz/ BBC, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie