Andrzej Duda zaszczepi się w poniedziałek. Ujawnił, którą szczepionką

Polska
Andrzej Duda zaszczepi się w poniedziałek. Ujawnił, którą szczepionką
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda był gościem piątkowych "Wydarzeń". Mówił o szczepieniach przeciw Covid-19, ale i o ekologii i transformacji energetycznej

W piątek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zarejestrował się na szczepienie przeciw Covid-19. Jak mówił w programie "Gość Wydarzeń", zaproponowano mu preparat firmy Moderna. - Pytano mnie, czy może być to ta szczepionka, zaakceptowałem ją - powiedział. Dodał, że wraz z nim na szczepienie zapisała się Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Od piątku na szczepienie przeciwko Covid-19 mogą się rejestrować osoby urodzone w 1972 roku. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.

 

"Dzisiaj dzień naszego rocznika. Właśnie zarejestrowałem się na szczepienie przeciw Covid-19. A Ty?!?" - napisał w piątek prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

 

 

Prezydent kupił koszulki z datą "1972". Wyjaśnił, dlaczego

 

W piątkowym "Gościu Wydarzeń", prowadzonym przez Piotra Witwickiego, Andrzej Duda ujawnił, że zaszczepi się szczepionką autorstwa Moderny - ten specyfik mu zaproponowano. 

 

- Zaakceptowałem ją. W poniedziałek mamy być szczepieni razem z żoną, która też się zarejestrowała - ujawnił.

 

ZOBACZ: Dostawy szczepionek do Polski. W poniedziałek przyjedzie m.in. 1,3 mln dawek firmy Pfizer

 

Duda nawiązał także do zdjęcia, którym opatrzył swój wpis. Ma na nim ubraną koszulkę z datą "1972" - to rok urodzenia jego oraz Pierwszej Damy. Widnieje na niej również napis "Vintage" oraz rysunek kasety magnetofonowej.

 

- Kupiłem taką i dla siebie, i dla Agaty. Bardzo mi się spodobały. Żonie podarowałem damską, lecz miała pretensje, dlaczego o tym nie powiedziałem przed wykonaniem pamiątkowej fotografii - powiedział w "Gościu Wydarzeń".

 

Jak stwierdził Andrzej Duda, jego małżonka miała podsumować: "Też bym się przebrała w tę koszulkę".

 

Zarówno prowadzący "Gościa Wydarzeń", jak i głowa państwa, mieli ubrane maseczki. - Mam nadzieję, że to ostatni raz, gdy w nich rozmawiamy - powiedział Piotr Witwicki.

 

- Też mam taką nadzieję, życzę tego wszystkim i sobie. Szczepienia na szczęście są w toku - dodał prezydent.

 

WIDEO: Prezydent przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19. Ujawnił, którą

  

 

"Transformacja energetyczna to nie będzie krótki proces"

 

Piotr Witwicki rozmawiał z Andrzejem Dudą także o kwestiach ekologicznych. W czwartek i piątek, z okazji Dnia Ziemi, uczestniczył on w klimatycznym szczycie liderów prowadzonym przez prezydenta USA Joe Bidena.

 

Podczas wirtualnego spotkania przywódcy około 40 państw rozmawiali m.in. o tym, jak wspólnie działać na rzecz ochrony klimatu.

 

ZOBACZ: Szczyt klimatyczny. Biden wzywa do współpracy w przejściu na czystą energię

 

W "Gościu Wydarzeń" prezydent przypomniał, że polskie władze porozumiały się z górnikami ws. przyszłego odchodzenia od węgla jako źródła energii. Działania te miałyby zakończyć się do 2049 roku.

 

Jak dodał, dokument dotyczy też powstania alternatywnych możliwości zarobkowania dla tej grupy zawodowej, jak i sposobu przekształcenia energetyki.

 

- To nie będzie krótki proces, lecz długi, bo transformacja musi być sprawiedliwa. Powinien toczyć się cały czas i być odpowiednio nadzorowany. Wymaga to mądrości i dobrego finansowania - zauważył Andrzej Duda. 

 

Duda: mam nadzieję, że do 2033 r. ruszy elektrownia atomowa

 

Jego zdaniem, ilość odnawialnych źródeł energii (OZE) w polskim miksie energetycznym "zwiększyła się znacząco", a władze chcą, by wzrosła do 40 proc.

 

- Przewidujemy też, że energetyka węglowa, która stanowi obecnie 70 proc., zostanie zastąpiona atomową - potwierdził. W jego opinii, "atom" jest "jedyną drogą" do zapewnienia suwerenności energetycznej Polski.

 

Dodał, że ma nadzieję na uruchomienie w naszym kraju do 2033 roku pierwszego bloku nuklearnego niezależnie od tego, "kto będzie przy władzy", ponieważ ten sposób uzyskiwania energii "to jest przyszłość". 

 

- Musimy mieć bezpieczną technologię. Podpisaliśmy w tym zakresie porozumienia z USA - mówił.

 

Prezydent o zespole Janusza Kowalskiego

 

Dopytany przez prowadzącego, czy w tych dążeniach ma wsparcie całego obozu Zjednoczonej Prawicy, odparł: - Przede wszystkim wiem jedno: to jest wyzwanie drugiej połowy XXI oraz (całego) XXII wieku, wyzwanie cywilizacyjne i dziejowe, zmiana sposobu myślenia i paradygmatów przemysłowych. W tym wszystkim najważniejsze jest, by Polska zachowała energetyczną suwerenność - uznał.

 

Piotr Witwicki zauważył, że kilka dni temu zwołano pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Energetycznej, w którym działa m.in. poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. W lutym stracił on tekę wicepremiera w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 

 

- Pan wie, że ten Zespół reprezentuje zupełnie inne myślenie? A to jest obóz Zjednoczonej Prawicy - dopytał. 

 

ZOBACZ: W Sejmie ruszył zespół Janusza Kowalskiego. Emilewicz: chyba dołączę

 

Prezydent odpowiedział, że prowadzi polską politykę w tym zakresie od ponad pięciu lat.

 

- Uczestniczyłem m.in. w działaniach zmierzających do budowy gazociągu Baltic Pipe z Szelfu Norweskiego na nasze wybrzeże. Wszystko, co robię, jest ukierunkowane na to, by zapewnić przyszłym pokoleniom suwerenność energetyczną w jak największym stopniu; by mogli odbierać gaz o tych dostawców, od których najbardziej się to opłaca - zapewnił.

 

W Kancelarii Prezydenta bez plastikowych butelek z wodą

 

Następnie prowadzący zapytał Andrzeja Dudę, czy w Kancelarii Prezydenta stosuje się zasady recyklingu odpadów. Wówczas gość "Wydarzeń" ujawnił, że w Pałacu przykładowo nie używa się plastikowych opakowań do podawania napojów.

 

- Całkowicie z tego zrezygnowaliśmy m.in. ze względu na ochronę środowiska. Ponadto zakładamy coraz więcej fotowoltaiki, oświetlającej chociażby Ogrody Prezydenckie. Staramy się także prowadzić całą gamę działań proekologicznych - wyliczył.

 

ZOBACZ: Lot samolotem to kosztowny przywilej. Specjalny podatek może ograniczyć podróżowanie 

 

Piotr Witwicki przypomniał wtedy o tweecie swojego gościa sprzed ośmiu lat. Duda napisał w nim: "Jak sobie pomyślę, że płacimy za »globalne ocieplenie« i popatrzę za okno, to mnie trafia szlag".

 

 

Prezydent zapewnił, że jest "bardzo pozytywnie" nastawiony do rozwoju nowoczesnych technologii.

 

- Nie można być skostniałym, lecz otwartym; trzeba mieć trochę odwagi. Jeżeli jakkolwiek możemy przyczynić się, że nasze środowisko naturalne będzie bezpieczniejsze, czystsze, zachowane dla następnych pokoleń, powinniśmy w to iść - zadeklarował.

 

"Młodzi ludzie wiedzą, że transformacja nie będzie łatwa"

 

Jak mówił, wspiera młodych ludzi, którzy "twardo o to żądają". Na uwagę prowadzącego, że ta grupa wyborców często wybiera Lewicę, potwierdził, iż tak jest.

 

- Mamy demokrację, można głosować na tego, na kogo się chce. Z Młodzieżową Radą Klimatyczną mieliśmy bardzo "dobrą i mądrą" rozmowę. Część z nich mieszka na Śląsku, więc znają realia, zagrożenia i możliwości. Rozumieją także uwarunkowania, w których jest Polska i w związku z tym zdają sobie sprawę, że (transformacja energetyczna) nie będzie łatwym procesem, ale chcą stanąć do tego wyzwania - stwierdził Andrzej Duda.

 

Fundusz Odbudowy incydentalny

 

- Być może przy ratyfikacji Funduszu Odbudowy trzeba dodać jakieś dodatkowe klauzule, które wskażą choćby na to, że w naszym przekonaniu ma on charakter incydentalny i służy wyłącznie temu, by wyprowadzić Unie Europejską z kryzysu i dać impuls do rozwoju - ocenił prezydent Andrzej Duda w części programu emitowanej w portalu interia.pl.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że debaty na temat kształtu Funduszu Odbudowy trwają w wielu krajach Unii, także w Niemczech.

 

- Z drugiej strony trzeba pamiętać, że rzeczywiście Unia pogrążyła się w kryzysie, że gospodarki zostały w ogromnym stopniu uderzone tym, co działo się w ciągu ostatniego roku, a to są ogromne pieniądze, które jest szansa wygenerować właśnie po to, żeby je wpompować w rynek gospodarczy UE, w tym u nas - powiedział prezydent, mówiąc o "olbrzymiej  szansie rozwojowej na przyszłość, czymś w rodzaju Planu Marshalla".

 

Stąd potrzeba "szukania dobrego rozwiązania". Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu będzie prowadził na ten temat rozmowy z ekspertami.

 

"Stabilna sytuacja" dla wyjścia z pandemii

 

Prezydent wskazał również, że dla szybkiego wyjścia Polski z pandemii koronawirusa kluczowa jest "stabilna sytuacja" oraz "odpowiedzialne rządzenie" w kraju.

 

- Pełniąc swój urząd obserwuję całą scenę polityczną. Zależy mi na tym, żeby w Polsce była stabilność, zwłaszcza w sytuacji, w której jesteśmy dzisiaj - podkreślił prezydent. - To jest moje wielkie wyzwanie dla Zjednoczonej Prawicy, aby z pełną odpowiedzialnością te polskie sprawy nadal prowadziła - podkreślił Andrzej Duda.

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

wka/hlk / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie