Dostawy szczepionek do Polski. W poniedziałek przyjedzie m.in. 1,3 mln dawek firmy Pfizer

Polska
Dostawy szczepionek do Polski. W poniedziałek przyjedzie m.in. 1,3 mln dawek firmy Pfizer
PAP/EPA/Daniel Dal Zennaro
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19

Do Polski w sobotę przyjedzie 151 tys. szczepionek firmy Moderna, a w poniedziałek blisko 1,3 mln dawek firmy Pfizer oraz przesunięta na ten dzień dostawa 67 tys. szczepionek AstraZeneca - poinformował w piątek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

- Spodziewamy się w poniedziałek zaległej dostawy AstryZeneki sięgającej 67 tys. dawek oraz szczepionek firmy Pfizer - 1 mln 295 tys. dawek - przekazał Kuczmierowski.

 

Przypomniał, że już w najbliższą sobotę trafi do Polski też 151 tys. dawek Moderny. W tej chwili trwają zapisy na szczepienia coraz młodszych roczników. Od 12 kwietnia codziennie uruchamiane są kolejne roczniki - każdego dnia jeden rocznik, począwszy od rocznika 1962, czyli 59-latków.

 

Nowy harmonogram 

 

Zapisy według tego harmonogramu otwierane są dla osób, które w I kwartale roku nie zadeklarowały chęci zaszczepienia przez internet. Jeśli to jednak zrobiły, mogły zapisywać się jeszcze zanim ruszyła rejestracja ich rocznika.

 

W czwartek uwolniono możliwość dowolnego wyboru terminu dla wszystkich osób w wieku 40-49 lat, które wypełniły formularz zgłoszenia i miały wystawione e-skierowanie 31 marca 2021 roku.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw Covid-19. Rusza rejestracja dla rocznika 1972

 

Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie zapisów i każdego dnia rejestrować na szczepienia będą mogły się dwa roczniki. Z kolei od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki.

 

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie