Platforma Obywatelska zaprezentuje wizję "Bezpiecznej Polski"

Polska
Platforma Obywatelska zaprezentuje wizję "Bezpiecznej Polski"
zdjęcie archiwalne/ Polsat News
Rzecznik PO Jan Grabiec

PO zaprezentuje w sobotę w Warszawie wizję "Bezpiecznej Polski", czyli pakiet propozycji zmian w polityce zagranicznej, zwłaszcza w odniesieniu do naszych wschodnich sąsiadów. Stawiamy dziś taką tezę, że rząd Mateusza Morawieckiego nie ma polityki wschodniej - mówi rzecznik PO Jan Grabiec.

Sobotnia konferencja PO ma składać się w dwóch części - w pierwszej z nich przewidziano wystąpienia lidera PO Borysa Budki, b. szefa MSZ i b. marszałka Sejmu, obecnie europosła Radosława Sikorskiego oraz b. wicepremiera i szefa MON Tomasza Siemoniaka. Drugą część ma stanowić dyskusja panelowa z udziałem m.in. ekspertów od spraw międzynarodowych i wojska.

 

ZOBACZ: Budka apeluje do Gowina o wspólnego RPO. Porozumienie: "Rozmów o tym z PO nie będzie"

 

- Dziś wszyscy żyjemy zagrożeniem pandemicznym i walką z wirusem, ale prawda jest taka, że inne zagrożenia dotyczące relacji międzynarodowych nie osłabły, co uświadomiła nam rosyjska operacja wojskowa na wschodzie Ukrainy - podkreślił rzecznik Platformy Jan Grabiec.

 

Jak dodał, pozycja międzynarodowa Polski jest obecnie słaba. - Musimy ją szybko odbudować, zarówno jeśli chodzi o relacje ze Stanami Zjednoczonymi i w Unii Europejskiej, jak i przedstawić klarowne zasady polityki wschodniej, bo dzisiaj stawiamy taka tezę, że rząd premiera Morawieckiego nie ma polityki wschodniej - mówi Grabiec.

Czwarte spotkanie ws. programu 

Liderzy PO mają zaprezentować w sobotę główne tezy doktryny politycznej PO pod hasłem "Bezpieczna Polska", które następnie zostaną poddane dyskusji z udziałem ekspertów. Sobotnia konferencja będzie czwartym z serii eventów programowych, które Platforma organizuje od początku roku.

 

ZOBACZ: Budka: możemy nie poprzeć ratyfikacji ws. unijnego Funduszu Odbudowy

 

W lutym Borys Budka i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystąpili wspólnie na konferencji pod hasłem "Czas na zmiany". Zaproponowali tam stworzenie "Koalicji 276" (nazwa nawiązywała do większości jaka potrzebna jest w Sejmie do odrzucenia prezydenckiego weta) jako forum współpracy formacji opozycyjnych. Zaprezentowali też kilka postulatów, dotyczących m.in. zmian w sądownictwie oraz likwidacji TVP Info.

 

W kolejnych tygodniach politycy PO przedstawili propozycje w dziedzinie gospodarki ("Recepta na kryzys", która objęła m.in. czasowe obniżenie VAT do 5 proc. dla branż wyłączonych z działalności gospodarczej z powodu pandemii oraz wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wys. 10 tys. zł) oraz zdrowia (program "Uzdrowimy Polskę", gdzie mowa była m.in. o kompleksowym przebadaniu wszystkich Polaków po zakończeniu epidemii COVID-19 oraz uruchomieniu sieci 100 szpitali, gdzie nie będzie limitów).

 

W ostatnich tygodniach doszło do poważnych napięć na linii Rosja-Ukraina. Wojska rosyjskie od kilku tygodni koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Według ukraińskiego MSZ liczba rosyjskich żołnierzy wkrótce przekroczy 120 tys. Moskwa zapewnia, że koncentracja wojsk jest częścią ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej w odpowiedzi na działania NATO.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie