BLM to "rasistowski ruch nienawiści"? B. prezes i juror Złotych Globów usunięty

Świat
BLM to "rasistowski ruch nienawiści"? B. prezes i juror Złotych Globów usunięty
wikimedia/Mavelus
Hollywood Foreign Press Association od 1944 roku przyznaje Złote Globy. Stowarzyszenie skupia dziennikarzy piszących o Hollywood w prasie poza USA. Philip Berk był członkiem HFPA przez 44 lata, zaś prezesem przez osiem lat.

88-letni Philip Berk, były prezes i wieloletni członek zarządu Hollywood Foreign Press Association, w wiadomościach e-mail wysłał artykuł, którego autor określił ruch Black Lives Matter mianem "rasistowskiego ruchu nienawiści", a współzałożycielkę BLM nazwał "samozwańczą wyszkoloną marksistką". HFPA poinformowało w oświadczeniu, że Berk został usunięty ze skutkiem natychmiastowym ze struktur.

Hollywood Foreign Press Association od 1944 roku przyznaje Złote Globy. Stowarzyszenie skupia dziennikarzy piszących o Hollywood w prasie poza USA. Philip Berk był członkiem HFPA przez 44 lata, dawniej także prezesem przez osiem lat.

 

ZOBACZ: "Rasizm, kolonializm i patriarchat". Poseł Maciej Gdula o lekturze "W pustyni i w puszczy"

 

Został szeroko skrytykowany przez środowisko filmowe za udostępnienie w wiadomościach artykułu, w którym określono ruch Black Lives Matter jako "rasistowską grupę nienawiści". Współzałożycielkę BLM Patrisse Cullors nazwano tam "samozwańczą wyszkoloną marksistką".

 

Wiadomość 88-latka została wysłana do działaczy, personelu oraz głównego radcy prawnego i dyrektora operacyjnego HFPA. Wywołała oburzenie - "Los Angeles Times" odnotowuje, że "inni członkowie nazwali Berka »rasistą«, »podłym człowiekiem« i »piorunującą hańbą« po tym, jak udostępnił post".

 

"Otaczająca obłuda"

 

Został wydalony ze struktur. "Ze skutkiem natychmiastowym, Phil Berk nie jest już członkiem Hollywood Foreign Press Association. Od samego początku HFPA poświęciła się łączeniu kulturowych powiązań i tworzeniu lepszego zrozumienia różnych środowisk poprzez film i telewizję. Poglądy wyrażone w artykule rozpowszechnionym przez pana Berka są poglądami autora artykułu i nie odzwierciedlają - w żaden sposób - poglądów i wartości HFPA. HFPA potępia wszelkie formy rasizmu, dyskryminacji i mowy nienawiści oraz uważa, że ​​taki język i treść są niedopuszczalne" - poinformowano w oświadczeniu stowarzyszenia.

 

ZOBACZ: "Biali suprematyści" - Waszyngton i Lincoln nie będą już patronami szkół

 

Berk przekazał, że "zamierzał jedynie zilustrować obłudę, która nas otacza". "Przekazałem to jako informację, nie miałem ukrytego planu, teraz żałuję, że to wysłałem" - napisał, cytowany przez "BBC".

 

HFPA zostało wcześniej skrytykowane przez środowisko za brak czarnych działaczy, w 87-osobowym składzie stowarzyszenia nie ma osób o tym kolorze skóry.

rsr/ sgo//BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie