"Biali suprematyści" - Waszyngton i Lincoln nie będą już patronami szkół

Świat
"Biali suprematyści" - Waszyngton i Lincoln nie będą już patronami szkół
wikimedia/Andy Witchger
Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, nie będzie już patronem szkół w San Francisco

George Washington, Thomas Jefferson i Abraham Lincoln przestaną być patronami szkół w San Francisco. Ich nazwiska znalazły się na liście 44 postaci, które muszą zostać usunięte z powodu ich "powiązań z niewolnictwem, uciskiem i rasizmem" - podaje "USA Today".

- To przesłanie dla naszych rodzin, naszych uczniów i naszej społeczności - powiedział Mark Sanchez, członek zarządu jednej ze szkół - To nie tylko czyn symboliczny - podkreślił.

 

ZOBACZ: Disney usuwa bajki ze względu na rasizm. Serwis zablokował m.in "Piotrusia Pana"

 

"San Francisco Chronicle" podaje, że miejska rada edukacji przegłosowała wniosek stosunkiem głosów 6 do 1. Oznacza to, że 44 patronów szkół zostanie usuniętych. Placówki nie będą honorowały m.in. Jerzy Waszyngtona, Abrahama Lincolna, Thomasa Jeffersona, Theodore Roosevelta, Paula Revere, Johna Muira i Roberta Louisa Stevensona. 

 

Prześladowali osoby transpłciowe?

 

Uznano, że są to postacie związane z "niewolnictwem, wyzyskiwaniem pracowników, prześladowaniem kobiet, dzieci lub osób queer i transpłciowych, łamaniem praw człowieka i naruszeniami środowiska oraz zwolennicy przekonań rasistowskich" - omawia dokument "The Atlantic".

 

 

- Musimy przeanalizować naszą politykę dotyczącą nazewnictwa w całym dystrykcie i naprawdę zastanowić się, w jaki sposób nadawanie nazw szkołom odzwierciedla nasze prawdziwe wartości - wyjaśniał członek rady, Kevine Boggese, cytowany przez "NY Post".

 

Nowi patroni muszą spełnić kryteria

 

Nowi patroni zostaną wyłonieni spośród osób spełniających określone kryteria. Nie mogą być "właścicielami niewolników, współsprawcami niewolnictwa lub ludobójstwa, naruszać praw człowieka" ani być "znanymi rasistami" lub "białymi suprematystami" - pisze "USA Today". Na propozycje, miejska rada edukacji będzie oczekiwać do końca kwietnia.

 

 

Organizacja Equal Justice Initiative oczekuje, że los patronów z San Francisco podzielą także przywódcy Konfederatów. Organizacja w raporcie odnotowuje - 240 szkół w 17 stanach honoruje dowódców wojskowych i polityków związanych z południowymi secesjonistami. Najwięcej jest ich w Wirginii, Georgii i Alabamie.

rsr/ "USA Today", "The Atlantic", "NY Post"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie