Andrzej Duda: właśnie zarejestrowałem się na szczepienie

Polska
Andrzej Duda: właśnie zarejestrowałem się na szczepienie
PAP/Andrzej Lange
Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia zapisywać na szczepienia będą mogły się dwa roczniki

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że zarejestrował się na szczepienie przeciw COVID-19. Dzisiaj dzień naszego rocznika, właśnie zarejestrowałem się na szczepienie, a Ty? - napisał prezydent.

Od piątku na szczepienie przeciwko COVID-19 mogą się rejestrować osoby urodzone w 1972 roku. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.

 

"Dzisiaj dzień naszego rocznika. Właśnie zarejestrowałem się na szczepienie przeciw COVID19. A Ty?!?" - napisał w piątek prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

 

 

Kalendarz rejestracji 

 

W tym tygodniu nadal każdego dnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy rocznik. Odpowiednio: 23 kwietnia jest to rocznik 1972, a 24 kwietnia będzie to rocznik 1973.

 

ZOBACZ: Dworczyk: w sobotę 10-milionowe szczepienie. "Mamy nowy rekord dzienny"

 

Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia zapisywać na szczepienia będą mogły się dwa roczniki. Z kolei od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki.

 

Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.

 

W pełni zaszczepionych 2,5 mln osób

 

W Polsce w pełni zaszczepionych - czyli dwiema dawkami lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - jest 2 495 838 osób. Do tej pory wykonano w sumie 9 806 966 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało 7 311 128 osób – podano w piątek na stronach rządowych.

 

Przekazano też informację, że w czwartek zaszczepiono najwięcej osób, bo 296 926. Z kolei w środę było to 279 678 wkłuć. To do tej pory najwyższe liczby podanych dawek w ciągu jednego dnia.

 

ZOBACZ: Rzecznik resortu zdrowia: trzecia fala w zakresie zgonów zaczyna opadać

 

Od początku szczepień odnotowano w Polsce 6539 niepożądanych odczynów poszczepiennych tzw. NOP, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Zutylizowano łącznie 10 661 dawek szczepionek. Dane obejmują okres od 27 grudnia 2020, gdy zaszczepiono pierwszą osobę w Polsce, do północy dnia poprzedzającego dzień publikacji.

 

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, jako jedyny wymaga podania jednej dawki. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie