USA. "Strefa autonomiczna" w miejscu śmierci Floyda. Biali mają przestrzegać instrukcji

Świat
USA. "Strefa autonomiczna" w miejscu śmierci Floyda. Biali mają przestrzegać instrukcji
PAP/EPA/CRAIG LASSIG
Po uznaniu byłego policjanta winnym śmierci Floyda, na placu "jego imienia" zgromadzili się wspierający ruch Black Lives Matter

Biali, którzy chcą odwiedzić skrzyżowanie w Minneapolis, nazwane George Floyd Square (plac George'a Floyda), na którym w maju minionego roku zginął 46-letni czarnoskóry mężczyzna, będą musieli przestrzegać specjalnych instrukcji. Miejsce zostało przekształcone w "strefę autonomiczną". Amerykańskie media informują, iż w okolicy "placu" wzrósł poziom brutalnej przestępczości.

Jak podkreśla telewizja Fox News, skrzyżowanie wschodniej części 38 Ulicy i Alei Chicago, przy którym w trakcie zatrzymania policjant Derek Chauvin uciskał kolanem szyję czarnoskórego George’a Floyda, przemianowano po jego zgonie na George Floyd Square. Tablica informacyjna określa ten obszar jako "świętą przestrzeń wspólnoty, publicznego żalu i protestu".

 

Napis głosi, że Floyd "wydał tam ostatnie tchnienie uciskany kolanem" Chauvina. We wtorek ława przysięgłych uznała policjanta winnym zabójstwa tego czarnoskórego mężczyzny.

 

Zasady dla białych: mają "wzbogacać energię miejsca"

 

Jak zauważyła Fox News, tablica wzywa do uhonorowania przestrzeni jako miejsca, gdzie można się zjednoczyć i zademonstrować smutek. Są tam też instrukcje dla białych, w tym apele m.in. "o wsłuchiwanie się, uczenie i opłakiwanie".

 

ZOBACZ: Zabójca George'a Floyda w więzieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Są obawy o jego życie

 

Instrukcja nawołuje, aby biali wzbogacali raczej energię miejsca, a nie czerpali z niego korzyści. Apeluje o postępowanie, które nie prowadzi do krzywdzenia BIPOC (akronim określający czarnoskórych oraz innych mniejszości rasowych), jak też zwracanie się do innych białych zachowujących się problematycznie o wyrażanie współczucia.

 

"Biali są zachęcani do angażowania się, a nie eskalacji, tak aby była to chwila przyswajania nowych rzeczy, a nie destrukcyjnych zachowań" – głosi napis na tablicy.

 

Media: w okolicach placu Floyda wzrosła przestępczość

 

Według Fox News, od czasu śmierci Floyda, teren wokół George Floyd Square stał się "strefą autonomiczną". Odnotowano tam rekordowy poziom brutalnej przestępczości i przemocy przy użyciu broni.

 

ZOBACZ: Proces ws. śmierci George’a Floyda. Sędziowie uznali Chauvina winnym

 

"Betonowe barykady ustawione w zeszłym roku, aby chronić uczestników demonstracji przed ruchem ulicznym, teraz pełnią rolę barier dla strefy autonomicznej. Przejęli ją uzbrojeni osobnicy deklarujący, że służby porządkowe są niemile widziane, a działalność gangów, handel narkotykami i przemoc z użyciem broni zakłóciły funkcjonowanie lokalnych biznesów" – argumentuje Fox News.

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie