Prognoza pogody. Nadciąga arktyczne powietrze. Możliwe śnieg i niemal ujemna temperatura

Polska
Prognoza pogody. Nadciąga arktyczne powietrze. Możliwe śnieg i niemal ujemna temperatura
Pixabay
Okazuje się, że to jeszcze nie czas na chowanie ciepłych ubrań głęboko w szafach

Ze względu na front atmosferyczny, za którym do kraju napłynie naprawdę zimne, arktyczne powietrze, spodziewane jest kolejne załamanie pogody. W czwartek rano temperatury mogą spaść nawet do 1-2 stopni Celsjusza. W niektórych regionach możliwe są opady śniegu, jak i porywy wiatru do 75 km/h.

"Ledwie zaczęliśmy cieszyć się cieplejszymi dniami i temperaturą w okolicach 15-20 stopni Celsjusza, a pogoda szykuje dla nas kolejną, niezbyt miłą niespodziankę" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Jak przypomniał, "od kilku dni obserwujemy, że modele numeryczne wyjątkowo zgodnie prognozują ponowne ochłodzenie w połowie tego tygodnia".

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Premier Johnson zapowiada lek na koronawirusa. "Trzecia linia obrony"

 

"Stanie się to za sprawą układu niskiego ciśnienia, który znad Skandynawii przemieści się nad Bałtyk. Będzie mu towarzyszył front atmosferyczny, za którym napłynie naprawdę zimne, arktyczne powietrze" - dodał IMGW.

 

Środa - ostatni ciepły dzień

 

W środę w całym kraju ma być jeszcze dość ciepło. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 14-16 stopni Celsjusza - oprócz terenów nadmorskich i podgórskich, gdzie termometry wskażą do 10-12 stopni Celsjusza. Na wschodzie, w centrum i na południu kraju możemy spodziewać się burz z przelotnym deszczem i niewielkim gradem.

 

"Niestety już w środę późnym wieczorem w okolice Szczecina zbliży się wspomniany chłodny front, który stopniowo będzie przemieszczał się w głąb kraju" - poinformował Instytut.

 

ZOBACZ: Odzyskano dawne DNA z gleby. "Dzięki niedźwiedziom"

 

W czwartek rano front będzie już w centralnej Polsce, a ciepłe powietrze pozostanie jedynie na krańcach wschodnich. "Za frontem znacznie się ochłodzi, ponieważ powietrze pochodzące z Arktyki to nic innego jak dużo niższa temperatura, opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem. W górach będzie to śnieg" - podkreślił Instytut.

 

Wiatr w porywach może osiągnąć 75 km/h

 

W czwartkowy poranek na zachodzie kraju temperatura spadnie do 1-2 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie jeszcze na wschodzie, gdzie można spodziewać się temperatur w okolicy 6 stopni. W dzień temperatura wzrośnie do 5 stopni na wybrzeżu, 8 stopni na zachodzie i w centrum oraz 12 stopni na południowym wschodzie, gdzie możliwe też będą burze.

 

Zgodnie z prognozą IMGW, po przejściu frontu, oprócz przelotnych opadów deszczu, w czwartek gdzieniegdzie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem. Nad morzem wzrośnie prędkość wiatru, w porywach do 75 km/h.

 

Zobacz prognozę pogody Polsat News

  

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie