Pożar dachu kościoła w Białymstoku. Na miejscu nadal pracują strażacy

Polska
Pożar dachu kościoła w Białymstoku. Na miejscu nadal pracują strażacy
Twitter.con/KW PSP Białystok
Pożar wybuchł po południu na dachu świątyni

Na miejscu pożaru, który wybuchł na dachu kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego, w środę wieczorem wciąż pracują strażacy przy pracach rozbiórkowych. Parafia poinformowała, że w związku z sytuacją kościół jest zamknięty do odwołania.

Strażacy zgłoszenie o dużym zadymieniu dachu kościoła otrzymali w środę po godz. 15. Na miejscu wieczorem wciąż pracuje osiem zastępów straży pożarnej. Nikomu nic się nie stało.

 

Podczas gaszenia okazało się, że palą się drewniane belki, które są pod pokryciem dachowym. Dlatego podjęto decyzję, by dach rozebrać i sprawdzić wszystkie miejsca.

 

Spłonęła część dachu

 

Na miejscu pracują wciąż dwa zastępy straży pożarnej i trwają prace rozbiórkowe i sprawdzanie dachu - poinformował w środę wieczorem dyżurny stanowiska kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku. Mówił, że pożar udało się opanować, ale - jak dodał - należało te wszystkie miejsca sprawdzić także kamerami termowizyjnymi.

 

ZOBACZ: Pożar kościoła w Lublinie. "Prawdopodobnie doszło do podpalenia"

 

Straż pożarna podała, że paliło się ocieplenie dachu. - Na szczęście sklepienie świątyni było wybetonowane i tutaj, gdzieś między tym betonem a blachą doszło do pożaru - mówił dyżurny. Dodał, że beton odgrodził pożarowi drogę na dół i dzięki temu wnętrze kościoła nie było zagrożone.

 

Na razie wciąż nie wiadomo, jak dużą powierzchnię miał pożar. W zgłoszeniu podano 50 mkw., ale - jak mówił dyżurny - ze zdjęć wynika, że będzie to powierzchnia większa, bo dach palił się po dwóch stronach.

 

W sumie w akcji wzięło udział 18 zastępów straży pożarnej. Na razie nie wiadomo, jak długo pozostaną strażacy na miejscu.

 

 

Kościół zamknięty do odwołania

 

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego na swoim profilu w mediach społecznościowych w środę wieczorem podała, że spłonęła "spora część wyremontowanego dachu". "Częściowo został zalany odmalowany strop w górnym kościele oraz zalany został dolny kościół" - napisano.

 

"W związku z zaistniałą sytuacją kościół jest zamknięty do odwołania zakazu wejścia, msze święte będą sprawowane w kaplicy na plebanii" - poinformowała parafia w internecie.

 

 

 

hlk/ml/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie