Wiceminister Kraska: niepokoi mnie wysoka liczba hospitalizacji

Polska
Wiceminister Kraska: niepokoi mnie wysoka liczba hospitalizacji
Polsat News
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w "Graffiti"

- Niepokoi mnie dość wysoka liczba - ponad 31 tys. - pacjentów, którzy przebywają w szpitalach. Ponad 3 tys. przebywa na oddziałach intensywnej terapii - mówił w "Graffiti" wiceszef resortu zdrowia, senator PiS Waldemar Kraska. Jak dodał, wtorkowy bilans zakażeń będzie "troszkę gorszy" od poniedziałkowego. Zapytany, czy przekroczy on 10 tys. przypadków odpowiedział: "Nie aż tak".

Prowadzący "Graffiti" Grzegorz Kępka zapytał wiceministra Kraskę o to, czy jego zdaniem, na podstawie wtorkowych danych dot. zakażeń, mamy powody do optymizmu.

 

- Na pewno na optymizm możemy sobie pozwolić, trend w ostatnich dniach jest trendem dobrym - odpowiedział. Jak podkreślił jednak, należy być ostrożnym, ponieważ pandemia się nie poddaje. 

 

Wiceminister przekazał, że wtorkowy wynik będzie "troszkę gorszy" od poniedziałkowego, który wyniósł 7,2 tys. nowych zakażeń. Kępka zapytał, czy przekroczy on 10 tys. przypadków. - Nie aż tak - odpowiedział Kraska. 

 

ZOBACZ: Greta Thunberg krytykuje sposób walki z pandemią. "Nacjonalizm szczepionkowy"

 

- Może nie dzienne dane mnie niepokoją, niepokoi mnie dość wysoka liczba - ponad 31 tys. osób - którzy przebywają w szpitalach. Ponad 3 tys. przebywa na oddziałach intensywnej terapii, najczęściej pod respiratorem - mówił Kraska. 

 

Jak dodał, są dwa powody, dlaczego tak wiele pacjentów covidowych trafia na OIOM-y. Zakażeni - zdaniem wiceministra - zbyt długo, mając objawy choroby, przebywają na terapii domowej, a następnie prosto z karetki trafiają na oddział intensywnej terapii. Drugim powodem jest z koli brytyjska odmiana koronawirusa. - Polacy przechodzą to zakażenie zdecydowanie gorzej niż w okresie jesiennym czy wiosennym - powiedział.

 

"Jeśli chodzi o logistykę - jesteśmy w czołówce krajów UE"

 

Grzegorz Kępka powołał się na statystyki dot. szczepień w krajach UE z których wynika, że Polska zajmuje 23. miejsce. - Myślę, że jeśli chodzi o logistykę szczepień, jesteśmy w czołówce krajów UE - odpowiedział wiceminister zdrowia.

 

Jak podkreślił, nie chodzi o ilość zaszczepionych pacjentów, a o liczbę szczepionek, które do Polski dotarły. Zapewnił, że "to co dostajemy od producentów, jest wykorzystywane". Kraska wyraził tym samym nadzieję, że pozycja Polski na tle innych państw Unii się poprawi.

 

Wiceszef resortu zdrowia przekazał także, że w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych pozostaje około pół miliona dawek szczepionek.

 

WIDEO: Waldemar Kraska w "Graffiti"

  

Zmiany dot. szczepień

 

Dziś - zgodnie z zapowiedzią szefa KPRM Michała Dworczyka - zostaną przedstawione zmiany w harmonogramie szczepień dotyczące rejestracji kolejnych roczników na szczepienia. Harmonogram ma objąć terminy rejestracji do 10 maja. Aktualny harmonogram zakłada możliwość rejestracji kolejnych roczników do 24 kwietnia.

 

Według obowiązującego kalendarza codziennie od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. Od poniedziałku zapisywać mogą się już rocznik 1968 (53 lat), dziś będzie mógł to uczynić rocznik 1969 (52 lat), w środę rocznik 1970 (51 lat). Kalendarz ustalono według tej zasady na razie do 24 kwietnia, kiedy umówić na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973).

 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że rząd chce, aby do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia otrzymał e-skierowanie na szczepienie po to, aby od 10 maja uruchomić zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych dorosłych Polaków.

 

Szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że dziś zostaną przedstawione szczegóły dotyczące zmian w harmonogramie szczepień. - Rozciągamy ten czas rejestracji kolejnych roczników na dni do 10 maja po to, żeby nie było jakichś awarii systemu, żeby nie było kolejek nadmiernych, krótko mówiąc - żeby to wszystko harmonijnie i płynnie przebiegło - powiedział Dworczyk. 

 

Poprzednie odcinki programu "Graffiti" dostępne są tutaj.

zdr/ / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie