Rządowe wsparcie dla naukowców. Premier: dodatkowe 300 mln zł na badania

Technologie
Rządowe wsparcie dla naukowców. Premier: dodatkowe 300 mln zł na badania
Polsat News
Pieniądze w ramach nowego rządowego programu mają trafić do naukowców w maju

Łącznie 300 mln zł mają otrzymać zespoły badawcze, opracowujące nowe technologie w ramach biologii molekularnej i biotechnologii. Skorzystać mają również naukowcy tworzący nowe rozwiązania dla medycyny. O szczegółach mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas wizyty w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie przypominał, że pandemia to także "zobowiązanie do przemyślenia działań o charakterze naukowym". W tym kontekście wspominał, że w MIBMiK od dwudziestu lat prowadzone są badania nad technologią RNA.

 

Premier o nowych rozwiązaniach i technologiach

 

Jak zapewniał, rząd chce wykorzystać ten potencjał w ciągu najbliższych 2-3 lat, aby "wypracować rozwiązania w zakresie nowych technologii w biologii molekularnej".

 

ZOBACZ: Szczepienie w domu. Kto może się zgłosić?

 

- Stąd uruchamiamy nasze rządowe środki. Na początek będzie to 300 mln zł - poinformował Morawiecki, uściślając, że ta suma zostanie przekazana "w najbliższym czasie". 

 

WIDEO: Premier o dodatkowym wsparciu dla naukowców. Podał kwotę

  

 

Morawiecki dodał, że projekt będzie uruchomiony w maju. Również w tym miesiącu ma zostać rozstrzygnięte, które zespoły badawcze, pracujące "nad najnowszymi technologiami w zakresie biologii molekularnej i nad technologiami medycznymi", otrzymają granty po kilkadziesiąt milionów złotych.

 

- Dziś tworzymy nowe programy, nowe perspektywy, przekazujemy na to setki milionów złotych z budżetu państwa polskiego właśnie po to, by jak najwięcej zadbać o zdrowie w przyszłości - co będzie jutro, pojutrze, po Covid-19 zarówno w temacie epidemii, ale także wielu innych chorób, które trapią Polaków - dodał.

 

KPRM: chcemy zabezpieczyć się na przyszłe pandemie

 

Morawiecki dziękował też naukowcom, podkreślając, że podczas dyskusji z nimi nabrał przekonania, że mamy ogromną szansę jako Polska już za parę lat wejść "do tej ligi, na której nam bardzo zależy" i dzięki temu poprawiać zdrowie Polaków.

 

ZOBACZ: Ekspert ostrzega: nowy wariant koronawirusa "wchodzi do gry" w Europie

 

We wtorek kancelaria premiera poinformowała na Twitterze, że 300 milionów na wdrożenie technologii mRNA w Polsce, by przygotować się na przyszłe pandemie i zabezpieczyć pacjentów, przekaże Agencja Badań Medycznych.

 

Podała ponadto, że ABM w maju 2021 r. planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA.

 

"Cel konkursu - przyspieszenie wdrożenia innowacyjnych terapii opartych o RNA i udostępnienie ich pacjentom w naszym kraju" - przekazano we wpisie.

 

 

Na technologii mRNA oparte są dwie spośród stosowanych w Europie szczepionek przeciwko COVID-19: Pfizer/BioNTech oraz Moderny

msl/wka/Polsat News, Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie