Nowa wyspa w Indonezji. Ląd pokazał się po przejściu cyklonu

Świat
Nowa wyspa w Indonezji. Ląd pokazał się po przejściu cyklonu
pixnio.com/zdj. ilustracyjne
Według teorii pojawiających się teorii wyspa powstała na skutek połączenia ogromnych fal z działalnością tornada.

Nowa wyspa pojawiła się w kwietniu w dystrykcie Loaholu na terenie Indonezji. Ląd powstał prawdopodobnie w wyniku działań cyklonu tropikalnego Seroja, który w kwietniu uderzył na archipelagu Małych Wysp Sundajskich, na wyspach Sumbawa, Flores, Alor, Lembata i Timor, powodując tam tragiczne w skutkach powodzie błyskawiczne oraz lawiny błotne i skalne.

- Musimy najpierw sprawdzić, czy jest to skutek niedawnej katastrofy, czy też jest to zjawisko powszechne. Na wschodnim Nusa Tenggara wiele wysp jest zalewanych deszczem, ale gdy woda opadnie, pojawiają się ponownie. To wymaga dalszych badań - powiedział Josef Nae Soi, zastępca gubernatora prowincji Nusa Tenggara. Urzędnik przyznał, że "wyspa nagle pojawiła się na oceanie".

 

ZOBACZ: Indonezja. Rybak złowił rekina "z ludzką twarzą". "Przyniesie mi szczęście"

 

Rzecznik regionu, Marius Ardu Jelamu, przekazał, że nowy ląd nie został oficjalnie zgłoszony. On sam o doniesieniach początkowo dowiedział się z prasy i mediów społecznościowych. W wypowiedzi dla lokalnej telewizji przytoczył teorię, według której wyspa powstała na skutek połączenia ogromnych fal z inną działalnością tornada. - Może kiedy uderzyło tornado, na dnie oceanu utworzyła się próżnia prowadząca do pozostałości po lądzie, które cyklon mógł przenieść i wypełnić nimi powstałą pustkę - powiedział cytowany przez "Indonesia News".

 

 

Zagadkę narodzin wyspy będzie próbował wyjaśnić indonezyjski Instytut Nauk (LIPI). Władze zapowiedziały, że naukowcy wkrótce zostaną wysłani na ten nowy, niewielki obszar, którego długość wynosi około 500 metrów.

 

Cyklon Seroja

 

Cyklon tropikalny Seroja uderzył w Indonezję w pierwszy weekend kwietnia. Spowodował powodzie błyskawiczne i lawiny błotne oraz skalne na archipelagu Małych Wysp Sundajskich, na wyspach Sumbawa, Flores, Alor, Lembata i Timor. Na wyspie Lembata uszkodzonych zostało prawie 2 tys. budynków, które zostały przykryte przez błoto, wodę i lawę zastygniętą po marcowej erupcji wulkanu.

 

 

W wyniku katastrofy zginęło co najmniej 181 osób w Indonezji i 42 w Timorze Wschodnim, zaś 250 zostało rannych. Ponad 40 osób wciąż uznawanych jest za zaginione. Agencja EFE podaje, że w tym roku Indonezję nawiedziło 1030 klęsk żywiołowych, w tym trzęsienia ziemi, powodzie, osuwiska ziemi, pożary i cyklony. Nie licząc obecnego kataklizmu, zmarły w nich 282 osoby.

 

Według Dwikority Karnawati, szefowej Indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki, cyklony uderzają w Indonezję coraz częściej, czego przyczyną mogą być zmiany klimatu. - Seroja to pierwszy raz, kiedy widzimy potężny efekt cyklonu, bo uderzył w ziemię. To nie jest zwyczajne zjawisko - stwierdziła ekspertka cytowana przez Reuters.

rsr/ Indonesia News/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie