Kula ognia nad Hiszpanią, widziały ją tysiące osób

Świat
Kula ognia nad Hiszpanią, widziały ją tysiące osób
youtube.com
Zazwyczaj podobne ciała gasną natychmiast lub przynajmniej w ciągu kilku sekund, tu świeciła ona przez niemal minutę.

Wyraźnie widoczną kulę ognia można było obserwować przez prawie minutę na niebie nad częścią Hiszpanii. Astrofizyk Jose Maria Madiedo doszedł do wniosku, że był to meteoroid, który wszedł w atmosferę ziemską z prędkością 61 000 kilometrów na godzinę, a następnie "odbił się od atmosfery", dzięki czemu nie spalił się w niej i wrócił w kosmos.

Świadkami zjawiska były tysiące osób. Obiekt początkowo był widoczny w północno-zachodniej części kraju, około 85 km nad prowincją Lugo, a następnie przeleciał w kierunku południowo-wschodnim w kierunku Madrytu, po czym nabrał ponownie wysokości i został wówczas zauważony także nad południowo-zachodnią Hiszpanią.

 

Czym była?

 

Ostatecznie światło kuli zgasło u wybrzeżu Almerii, skała opuściła orbitę Ziemi będąc na wysokości około 87 kilometrów nad Morzem Śródziemnym.

 

ZOBACZ: Naukowcy ujawnili zawartość próbki z asteroidy. W podobny sposób powstało życie na Ziemi

 

Zazwyczaj podobne ciała gasną natychmiast lub przynajmniej w ciągu kilku sekund, tu świeciła ona przez niemal minutę. 

 

Astrofizyk Jose Maria Madiedo przekazał, że prawdopodobnie była to "pasąca kula ognia". Ciało takie nie uderza w Ziemię, ale "drapie atmosferę" i ponownie odlatuje w przestrzeń kosmiczną - wyjaśnił naukowiec z Instytutu Astrofizyki Andaluzji, badacz projektu SMART, który monitoruje takie zjawiska w Hiszpanii.

 

 

"Takie meteoroidy są znane jako »pasące« się ogniste kule, ponieważ tylko »pasą się« w ziemskiej atmosferze, a nie zanurzają się w niej. Jest to możliwe dzięki kątowi, pod jakim się zbliżają. Podobnie jak kamień, która odskakuje od powierzchni jeziora, a nie zanurza się w nim, meteoroid może odskoczyć od atmosfery, jeśli kąt wejścia jest bardzo mały" - czytamy na portalu PhysOrg.

rsr/prz/Euronews/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie