Naukowcy ujawnili zawartość próbki z asteroidy. W podobny sposób powstało życie na Ziemi

Świat
Naukowcy ujawnili zawartość próbki z asteroidy. W podobny sposób powstało życie na Ziemi
wikimedia/JAXA, ESO/L. Calçada/M. Kornmesser/Nick Risinger
Asteroida "Itokawa"

W próbce, która została pobrana w 2005 r. z powierzchni asteroidy "Itokawa" podczas pierwszej misji japońskiej sondy Hayabusa 2, znaleziono materię organiczną i wodę - poinformowali naukowcy z Royal Halloway. Badacze uważają, że planetoida - w ciągu trwającej miliardy lat ewolucji - absorbowała docierające do niej z kosmosu składniki niezbędne do powstania życia, podobnie jak Ziemia.

"Itokawa" to asteroida z grupy Apolla (planetoidy, których orbity przechodzą blisko orbity Ziemi), odkryta 26 września 1998. 20 i 26 listopada 2005 dwukrotnie wylądowała na niej japońska sonda Hayabusa, której - ze względu na problemy techniczne - nie udało się pobrać próbek gruntu.

 

13 sierpnia 2010 roku - po 7 latach misji - sonda powróciła na Ziemię. 16 listopada 2010 roku Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej poinformowała, że w pojemniku urządzenia pobierającego próbki znaleziono 1500 drobinek materii. To właśnie jedno z mikroskopijnych ziarenek stało się przedmiotem badań międzynarodowego zespołu naukowców.

 

Ziarenko pyłu

 

Naukowcy - na podstawie przeprowadzonej analizy - twierdzą, że asteroida w przeszłości została uderzona przez niezidentyfikowany obiekt. Utrzymują, że w wyniku zdarzenia została rozbita i odwodniona oraz przeszła fazę ekstremalnego nagrzewania. - Materia organiczna wskazuje, że w przeszłości asteroida została podgrzana do ponad 600 stopni C. - mówiła dr Queenie Chan z Wydziału Nauk o Ziemi w Royal Holloway.

 

ZOBACZ: Odkrycie gdańskich naukowców. Związek w soi może pomóc w leczeniu Alzheimera

 

Mimo to sformowała się ponownie z oderwanych fragmentów, a następnie napełniła wodą dzięki opadającemu pyłowi kosmicznemu lub bogatym w węgiel meteorytom. To proces podobny do tego, który miał miejsce na Ziemi. - Obecność nieogrzewanej materii organicznej bardzo blisko asteroidy oznacza, że prymitywne substancje organiczne dotarły na powierzchnię Itokawa po jej ochłodzeniu- powiedziała Chan.

 

- Po przeprowadzeniu bardzo szczegółowych badań przez międzynarodowy zespół naukowców, nasza analiza przeprowadzona na pojedynczym ziarnku pyłu, zwanym "Amazon", pozwoliła zauważyć zarówno prymitywną (nieogrzewaną), jak i przetworzoną (podgrzaną) materię organiczną w granicach dziesięciu mikronów (jednej tysięcznej centymetra) - tłumaczyła naukowiec.

 

Ścieżka wczesnej Ziemi

 

Ekspertka twierdzi, że "badanie ziarna pozwoliło lepiej zrozumieć, w jaki sposób asteroida nieustannie ewoluowała, wchłaniając nowo przybyłą egzogenną wodę (przybyłą spoza jej powierzchni - red.) i związki organiczne".

 

ZOBACZ: Nobel z fizyki za odkrycia dotyczące czarnych dziur

 

- Te odkrycia są naprawdę ekscytujące, ponieważ ujawniają złożone szczegóły historii asteroidy i pokazują, że jej ścieżka ewolucyjna jest podobna do tej, która dała początek życiu na prebiotycznej Ziemi - powiedziała Chan.

 

Analiza udowodniła także, że asteroidy typu S - uformowane z krzemienia oraz mieszanki żelaza i niklu, bardzo rozpowszechnione w naszym Układzie Słonecznym - mogą zawierać składniki niezbędne do wykreowania życia. Potwierdziła, że nie tylko na asteroidach typu C, bogatych w węgiel, zachodzą życiodajne procesy ewolucyjne.

rsr/ml/ Royal Holloway
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie