Cztery lata więzienia za pedofilię. Animator kultury usłyszał wyrok

Polska
Cztery lata więzienia za pedofilię. Animator kultury usłyszał wyrok
zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News
Gdańsk: 4 lata więzienia za czyny pedofilskie

Na cztery lata więzienia Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał we wtorek 57-letniego Marka W., oskarżonego o popełnienie przestępstw pedofilskich wobec chłopca, który nie ukończył 15 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Z uwagi na ochronę interesu pokrzywdzonego uzasadnienie wyroku odbyło się w sposób niejawny. Oprócz kary więzienia sąd zastosował też wobec Marka W. trzy zakazy.

 

ZOBACZ: Gdańsk: 68-latek oskarżony o molestowanie dzieci w komunikacji publicznej

 

Marek W. ma zakaz kontaktowania się i zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 100 metrów, zakaz przebywania w środowiskach osób, które nie ukończyły 18 lat, a także zakaz wykonywania wszelkich zawodów związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi. We wszystkich wymienionych przypadkach zakaz obowiązuje na 10 lat.

 

Ponadto, oskarżony ma zapłacić pokrzywdzonemu 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia. W ramach wymierzonej kary więzienia sąd zaliczył Markowi W. okres tymczasowego aresztowania od 9 sierpnia 2018 r. do połowy lipca 2019 r.

"Obrona złoży apelację od tego rozstrzygnięcia"

"Na pewno złożymy wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Po lekturze pisemnego uzasadnienia myślę, że obrona złoży apelację od tego rozstrzygnięcia. Oskarżony od samego początku postępowania nie przyznawał się do żadnego z zarzucanych mu czynów. Oskarżony wskazywał, że do czynów, które opisywał pokrzywdzony, w warunkach, które opisywał, nie doszło. Wskazywaliśmy, jako obrońcy, że pokrzywdzony mija się z prawdą" - powiedział dziennikarzom obrońca Marka W. Tomasz Strzelecki.

 

ZOBACZ: Pedofilia w Kościele. Prawie wszyscy Polacy chcą sądzenia sprawców

 

Marek W. został zatrzymany 9 sierpnia 2018 r. na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Prokuratura oskarżyła mężczyznę o popełnienie trzech przestępstw o charakterze seksualnym wobec małoletniego pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat.

Do zatrzymania doszło dzięki matce 

Dwa czyny dotyczą doprowadzenia chłopca do poddania się innej czynności seksualnej. Pierwszy miał miejsce w lipcu 2018 r. w Olecku (Warmińsko-Mazurskie), w trakcie pobytu chłopca na obozie sportowym. Drugi czyn miał miejsce w sierpniu 2018 r. w Gdańsku. Trzeci z zarzuconych czynów dotyczy prezentowania małoletniemu w lipcu 2018 r. treści pornograficznych.

 

ZOBACZ: Opiekunka molestowała dzieci, a filmy wysyłała partnerowi-pedofilowi

 

Przestępstwa te zagrożone są karą więzienia od 2 do 12 lat. W trakcie śledztwa mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw, ale złożył wyjaśnienia.

 

Marek W. jest animatorem kultury w Gdańsku, a do jego zatrzymania doszło dzięki inicjatywie matki pokrzywdzonego, która w porozumieniu z agencją detektywistyczną wyposażyła syna w sprzęt podsłuchowy przed spotkaniem z mężczyzną w Gdańsku. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie