Andrzej Duda spotka się z sekretarz generalną OBWE

Polska
Andrzej Duda spotka się z sekretarz generalną OBWE
PAP/Rafał Guz
Prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarz generalną OBWE

Prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek w południe Warszawie z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid. Rozmowa będzie dotyczyła m.in. priorytetów polskiego przewodnictwa w OBWE oraz sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski mówił, że prezydent chce omówić z sekretarz generalną OBWE priorytety polskiego przewodnictwa w tej organizacji, które nasz kraj obejmie w 2022 roku. - Po drugie, pani Helga Schmid była jedną z rozmówczyń pana prezydenta, jeśli chodzi o sytuację Polaków na Białorusi i na pewno ten temat powróci we wtorek i będzie drugim ważnym elementem spotkania - powiedział minister.

 

ZOBACZ: Białoruś: sąd zlikwidował polską szkołę w Brześciu

 

Jak dodał, podczas marcowej rozmowy z prezydentem Dudą sekretarz generalna OBWE obiecała zająć się sprawą polskiej mniejszości na Białorusi. - Będziemy więc rozmawiać o tym, co jeszcze możemy zrobić wspólnie dla Polaków prześladowanych na Białorusi - zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Zatrzymana i umieszczona w areszcie

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została w marcu zatrzymana i najpierw skazana na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitacji nazizmu" i umieszczona w areszcie w Mińsku.

 

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB - Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej, grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

 

ZOBACZ: Postawiono formalne zarzuty Andżelice Borys i Irenie Biernackiej

 

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

Wezwania wielu państw

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

 

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski, UE i innych państw.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie