Białoruś: sąd zlikwidował polską szkołę w Brześciu

Świat
Białoruś: sąd zlikwidował polską szkołę w Brześciu
KolNat, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Dyrektorka szkoły Anna Paniszewa od 12 marca przebywa w areszcie

Sąd gospodarczy obwodu brzeskiego podjął w poniedziałek decyzję o likwidacji Szkoły Polskiej w Brześciu - poinformował sąd. Dyrektorka szkoły Anna Paniszewa od 12 marca przebywa w areszcie.

Sąd rozpatrzył wniosek prokuratora Brześcia o likwidację szkoły, złożony w związku z – jak twierdzono - "poważnym naruszeniem ustawodawstwa, które spowodowało uszczerbek państwowym i społecznym interesom".

 

10 marca prokuratura w Brześciu wszczęła sprawę karną wobec tamtejszej działaczki polskiej i dyrektorki szkoły Anny Paniszewej. Sprawa dotyczy rzekomej "rehabilitacji nazizmu" oraz "wzniecania waśni narodowej i religijnej". Zatrzymano ją oraz 43-letniego współzałożyciela szkoły.

 

"Nielegalna impreza masowa"

 

Wszczęcie postępowania biuro prasowe prokuratury obwodu brzeskiego ogłosiło w związku z - jak podano - wydarzeniem, zorganizowanym w pomieszczeniu wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych i Szkołę Polską.

 

ZOBACZ: Białoruś: obrońcy praw człowieka uznali działaczy ZPB za więźniów politycznych

 

Według prokuratury 28 lutego zorganizowano tam "nielegalną imprezę masową" z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży. Mińsk twierdzi, że doszło tam do wychwalania Romualda Rajsa "Burego", odpowiedzialnego za rajdy na białoruskie wioski na Podlasiu w 1946 r. i śmierć cywili, w tym kobiet i dzieci.

 

Organizatorzy i polska strona kategorycznie zaprzeczają. Tego dnia zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.

 

W marcu Białoruś wydaliła polskiego konsula z Brześcia za to, że wziął udział w tej uroczystości. W efekcie dyplomatycznej wymiany ciosów z Białorusi wydalono trzech polskich dyplomatów, a z Polski - trzech białoruskich.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie