Samobójstwa wśród wojskowych. Australia powołuje komisję śledczą

Świat
Samobójstwa wśród wojskowych. Australia powołuje komisję śledczą
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Australia: komisja śledcza zbada ponad 500 samobójstw wśród wojskowych

W Australii zostanie powołana Komisja Królewska, która zbada przypadki samobójstw wśród pozostających w służbie żołnierzy, a także weteranów tamtejszych sił zbrojnych - poinformował w poniedziałek premier Scott Morrison. Od 2001 roku odnotowano ponad 500 samobójstw wśród wojskowych.

"Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom rodziny zyskają nieco pocieszenia, choć oczywiście nie przywróci to życia ich bliskim" - powiedział szef rządu.

 

ZOBACZ: Podchorąży zmarł, bo musiał biec w upale. Oskarżeni wykładowcy Wojskowej Akademii Technicznej

 

Powoływana w sprawach wyjątkowej wagi Komisja Królewska ma szerokie uprawnienia śledcze i działa niezależnie od rządu.

 

Wywołująca duże zaniepokojenie australijskiej opinii publicznej sprawa samobójstw wśród żołnierzy stała się głośna po kampanii prowadzonej przez Julie-Ann Finney - pisze agencja Reutera. Jej będący podoficerem marynarki wojennej syn David odebrał sobie życie w 2019 roku. Wcześniej brał udział w operacjach w Iraku, Timorze Wschodnim i Papui-Nowej Gwinei.

 

Z wysokimi wskaźnikami samobójstw wśród żołnierzy służących na zagranicznych misjach mierzą się również władze i społeczeństwa w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie - przypomina Reuters.

 

W Australii prace Komisji Królewskiej mają się zakończyć w 2023 roku. Nad wdrażaniem w życie jej zaleceń ma później czuwać powołany do tego stały komisarz. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie