Rosja i Czechy nawzajem wydalają dyplomatów. Jest reakcja Polski

Świat
Rosja i Czechy nawzajem wydalają dyplomatów. Jest reakcja Polski
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Na zdjęciu: rosyjscy dyplomaci czekają na lotnisku w Pradze na wylot z Czech

"Polska solidaryzuje się z czeskimi sojusznikami i wspiera trudne decyzje niezbędne dla naszego wspólnego bezpieczeństwa" - zapewniło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To reakcja naszego resortu na wydalenie przez Czechy 18 rosyjskich dyplomatów. Zdaniem rządu w Pradze, służby specjalne z Rosji odpowiadają za wybuch w wojskowym składzie amunicji z 2014 roku.

Według czeskiej służby bezpieczeństwa BIS rosyjskie służby specjalne były zaangażowane w wybuch w wojskowym składzie amunicji w Vrbieticach w kraju (województwie) zlińskim, do którego doszło w 2014 r., a w którym zginęły dwie osoby.

 

Rosja odrzuca te zarzuty, jednak czeskie władze poinformowały w sobotę o wydaleniu z kraju 18 rosyjskich dyplomatów. Pracownicy ambasady Federacji Rosyjskiej zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskich służb specjalnych. Kreml w odpowiedzi nakazał wyjazd 20 pracowników placówki czeskiej.

 

ZOBACZ: Rosja odpowiada Czechom. Wydala 20 pracowników ich ambasady

 

Polskie MSZ komentuje sytuację

 

W poniedziałek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau rozmawiał z ambasadorem Czech Ivanem Jestřábą o "nieprzyjaznych działaniach Rosji". Na oficjalnym koncie naszego resortu zapewniono, że "Polska solidaryzuje się czeskimi sojusznikami i wspiera trudne decyzje niezbędne dla naszego wspólnego bezpieczeństwa".

 

 

Według mediów rosyjskich, które powołują się na wypowiedzi przedstawicieli Czech, w Moskwie pozostanie pięciu dyplomatów czeskich. Rosja, w ramach retorsji, zabroniła czeskiej placówce w Moskwie zatrudniania obywateli Rosji.

 

Departament Stanu USA zapewnił w niedzielę o swoim wsparciu dla Pragi w jej "zdecydowanej odpowiedzi na działania wywrotowe Rosji" na terytorium Czech.

laf/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie