Dziemianowicz-Bąk: nowy RPO jest wrogiem połowy społeczeństwa

Polska
Dziemianowicz-Bąk: nowy RPO jest wrogiem połowy społeczeństwa
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. kadencji RPO, wybór nowego Rzecznika i strategia rządu ws. walce z pandemią - o tym w "Śniadaniu w Polsat News i Interii" rozmawiali goście Piotra Witwickiego

- Wyrok "pseudotrybunału konstytucyjnego" jednoznacznie pokazuje, że PiS chce pozbawić obywateli i obywatelki tego niezależnego urzędu. Nie może być tak, że urząd Rzecznika Praw Obywatelskich miałaby piastować osoba, która jest jawnym przeciwnikiem połowy społeczeństwa - mówiła w "Śniadaniu Polsat News i Interii" posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Kryzys związany z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich był jednym z tematów śniadania w Polsat News i Interii. Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i poseł Zjednoczonej Prawicy, liczy na to, że kandydatura zostanie przyjęta, a niezależność parlamentarzystów od instrukcji klubowych sprawi, że "wyjdziemy z impasu".

 

ZOBACZ: "Wróblewski skazał kobiety na piekło". Ikonowicz mówi o współpracy z nowym RPO

 

Przypomniał, że Bartłomiej Wróblewski to konstytucjonalista "doświadczony w pomocy prawnej obywatelom". – Prezentował projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej – mówił Horała.

 

Wideo: goście "Śniadania" rozmawiali m.in. o wyroku TK ws. RPO

  

"Wierzę, że zachowa się przyzwoicie"

 

Kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego może nie zostać przyjęta przez Senat, ale wiele zależy od senatora Jana Filipa Libickiego. Piotr Witwicki pytał, jaką decyzję może podjąć. - Wierzę, że zachowa się przyzwoicie i zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Stronnictwa Ludowego – powiedziała Urszula Nowogórska z PSL.

 

Stanowczo przeciwko kandydaturze Wróblewskiego występują Monika Wielichowska z KO i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. – Poseł Wróblewski jest zaprzeczeniem istoty urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich, przede wszystkim jako polityk o skrajnie prawicowych poglądach nigdy nie będzie adwokatem kobiet, które skrzywdził – powiedziała Wielichowska.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 18 kwietnia

 

W podobnym tonie wypowiadała się też Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. – Nie może być tak, że urząd Rzecznika Praw Obywatelskich miałaby piastować osoba, która jest jawnym wrogiem połowy społeczeństwa, to znaczy wszystkich kobiet – powiedziała.

 

"Policzek pod adresem kobiet"

 

– Bartłomiej Wróblewski jest twarzą barbarzyńskiego wyroku pseudotrybunału konstytucyjnego, który wprowadził całkowity zakaz aborcji w Polsce i jest działaczem partyjnym. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość robi rozmaite podchody, wiemy, że zastanawia się Jan Filip Libicki, ale ja mam ogromną nadzieję i chciałabym powtórzyć ten apel, żeby nikt z senatorów opozycji w ogóle nie rozważał poparcia dla tego człowieka. To będzie policzek pod adresem wszystkich kobiet, których Wróblewski nie tylko praw by nie bronił, ale których prawa ograniczył – apelowała.

 

Tematem rozmowy w Śniadaniu Polsat News i Interii była też przedłużająca się pandemia i przyspieszający Narodowy Program Szczepień. - Czy Konfederacja cieszy się z ze zwiększenia liczby szczepionek dostępnych dla Polaków? – pytał prowadzący Piotr Witwicki.

 

ZOBACZ: COVID-19 u osób z chorobami oddechowymi. Naukowcy: wpływ na przebieg ma zanieczyszczenie powietrza

 

- Szczerze mówiąc, ja przywiązuję mniejszą wagę do programu szczepień, większą – do bezprawnego lockdownu i do zapaści ochrony zdrowia, do której doprowadziło ugrupowanie rządzące – odpowiedział Jakub Kulesza z Konfederacji. Przypomniał, że stan Texas zniósł lockdown przy wyszczepieniu na poziomie 6 proc., a liczba zachorowań notorycznie spada. Jego niepokój budzi stan "polskiej klasy średniej, właścicieli małych sklepików w galerii handlowych", którzy nie mogą dostać zapomogi ze względu na niespełnianie wymagań, a jednak ich działalność została zamknięta. – Takich sytuacji jest bardzo dużo, cała branża gastronomiczna i fitness – wyliczał.

Horała: to już ostatni lockdown

Odpowiedział mu Marcin Horała: - Wszyscy mają dość uciążliwości, ale udawanie, że tego nie ma, to nie jest dobra droga. Nie musimy szukać w Teksasie, wystarczy Polska – wskazywał, wyjaśniając, że lockdowny działają i powodują spadek liczby zachorowań i obciążenia służby zdrowia.

 

Piotr Witwicki zapytał, jak w takim razie będzie wyglądał powrót do szkół. – Rodzice potrzebują stabilizacji – przypomniał.

 

- Minister Czarnek i cały resort edukacji narodowej dąży do tego, żeby jak najszybciej być gotowym do rozpoczęcia nauki stacjonarnej. Natomiast ostatecznie decyduje o tym sytuacja zdrowotna. Obecny trend jest bardzo obiecujący – powiedział wiceminister. Powiedział też, że jest nadzieja na to, że te "obostrzenia, które obecnie obowiązują, to już ostatnie".

 

Po stronie przedsiębiorców opowiedział się także PSL. – Od długiego czasu mówimy, że przedsiębiorcy są gotowi do działania w pełnym reżimie sanitarnym, a państwo potrzebuje mieć sprawną gospodarkę. Nie można odcinać najbardziej dochodowego źródła wyłącznie pod pretekstem pandemii – przypomniała Urszula Wielogórska.

 

- Gdyby rząd posłuchał opozycji tylko w dwóch sprawach: zniesienia obostrzeń w styczniu, jak to chciał pan Budka i Kosiniak i jednocześnie zniesienia szpitali tymczasowych, które panu Jońskiemu i panu Szczerbie tak przeszkadzały, to byśmy mieli 60 tys. zakażeń i absolutny brak miejsc w szpitalach. Więc czasem to, że rząd nie słucha opozycji, to bardzo dobrze – ripostował Horała.

Dziemianowicz-Bąk: nie tylko zamykać-otwierać

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że "rząd konsekwentnie widzi tylko jeden rodzaj rozwiązań: zamykać albo otwierać". To, czego jej zdaniem brakuje, to zapobieganie kolejnym falom pandemii.

 

–  Wiemy z danych Sanepidu, że nawet  do 50 proc. zakażeń dochodzi w miejscu pracy. Dlaczego? Bo przychodzą do pracy mimo objawów. A dlaczego przychodzą? Bo boją się utraty części wynagrodzenia, boją się utraty pracy. I to jest wyzwanie, któremu trzeba odpowiedzieć – apelowała.

 

Przypomniała też, że Lewica złożyła projekt ustawy o stuprocentowym wynagrodzeniu na zwolnieniu chorobowym i zawieszający możliwość zwalniania pracowników za absencję chorobową.

 

Odpowiedział jej doradca prezydenta Paweł Mucha. Powiedział, że mamy najniższy w Europie poziom bezrobocia. – Więc te gigantyczne środki publiczne, które szły na ochronę miejsc pracy, były dobrze wydatkowane przez polskich przedsiębiorców i miejsca pracy zostały uratowane najlepiej w Europie – dodał.

 

Przypomniał, że od poniedziałku wrócą też do pracy rodzice, którzy z powrotem będą mogli posłać dzieci do żłobków i przedszkoli.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie