Nie jestem w żadnej formacji politycznej - Agnieszka Ścigaj w "Gościu Wydarzeń"

Polska
Nie jestem w żadnej formacji politycznej - Agnieszka Ścigaj w "Gościu Wydarzeń"
Polsat News
Posłanka Agnieszka Ścigaj

- Czy nie potrzeba takich parlamentarzystów, którzy potrafią pokazać Polakom, że o ich sprawach, a szczególnie w takim trudnym okresie jak teraz, należy rozmawiać ponad podziałami? - w ten sposób niezrzeszona posłanka Agnieszka Ścigaj odniosła się w programie "Gość Wydarzeń" do zapowiedzi ścisłej współpracy z Porozumieniem Jarosława Gowina.

- Z całą pewnością nie czasu w tej chwili na nowe rozdania i nowe dzielenie stołków. Teraz ten rząd, który za wiele rzeczy odpowiada, powinien konsekwentnie ponieść odpowiedzialność za decyzje, które miały miejsce i pokazać Polakom, jak wyjść z lockdownu, który został wprowadzony pod jego rządami - powiedziała niezrzeszona posłanka Agnieszka Ścigaj w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie "Gość Wydarzeń".

Agnieszka Ścigaj: nie jestem w żadnej formacji

- Nie jestem w żadnej formacji i nigdy w żadnej nie byłam - tłumaczyła Agnieszka Ścigaj Piotrowi Witwickiemu w sobotnim "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News. Wyjaśniła, że to sposób na pokazanie, że można być głosem tych, którzy nie czują się reprezentowani przez partie polityczne.

 

W rozmowie z Piotrem Witwickim na łamach Tygodnika Interii lider Porozumienia Jarosław Gowin potwierdził, że będzie współpracował z posłanką Agnieszką Ścigaj. Dodał także, że współpraca trwa od jakiegoś czasu w okręgu krakowskim. "Choć ona reprezentowała klub opozycyjny, a ja obóz rządowy, świetnie się rozumieliśmy" - powiedział Gowin.

 

ZOBACZ: Gowin: rząd zdecydował o przedłużeniu tarczy branżowej na marzec i kwiecień

 

Zapytana o to Ścigaj wyjaśniła, że jej sobotni występ na konwencji Porozumienia to tylko jeden z elementów współpracy z szerokim zapleczem politycznym.

 

- Bardzo się cieszę, że zostałam zaproszona, ale bardzo mi się dobrze mi się też współpracuje z Koalicją Polską, z Kukiz'15 i cieszę się, że wiele o ważnych dla Polaków sprawach mówi się ponad podziałami.

"Potrzebna jest przedsiębiorczość społeczna"

- Gdybym na dzisiejszej konwencji nie wystąpiła, to pewnie mało kto dowiedziałby się, że w Polsce w polityce społecznej potrzebna jest przedsiębiorczość społeczna. To był też ważny element programu Władysława Kosiniaka-Kamysza. A ostatnio nie mówi się o tego typu sprawach, tylko pokazuje się walkę - podkreśliła. Dodała, że często pytana jest głównie o to, do jakiej formacji należy.

 

Na pytanie o wymowę dzisiejszego manifestu politycznego, kiedy wystąpiła na konwencji Porozumienia, odpowiedziała: - To naprawdę nie jest manifest polityczny, tylko chęć zwrócenia uwagi na to, że przedsiębiorczość społeczna powinna się znaleźć w Nowym Ładzie, w programie odbudowy. I znalazła się dzięki temu, że kolejne ugrupowanie, czyli Porozumienie Jarosława Gowina, otwarło się na rozmowę. Cieszę się, że zostałam w tym temacie potraktowana jako specjalista, dlatego że zajmuję się nim 20 lat - powiedziała.

 

ZOBACZ: Konwencja Porozumienia Jarosława Gowina. Znamy szczegóły sobotniego wydarzenia

 

Ścigaj podkreśliła, że możliwość dialogu tworzy jej zdaniem nie tylko Porozumienie, lecz także Kukiz'15, PSL czy "wiele posłanek lewicy".

 

- Wiem, że ten sposób pracy może być różnie nazywany i różnie oceniany, ale ja taką drogę wybrałam i dlatego pozostanę posłem niezależnym. Gdybym była posłem jakiegokolwiek ugrupowania, nikt by nawet nie chciał ze mną o tym rozmawiać - stwierdziła.

Ścigaj: mogę być pomostem

Na sugestię, że ma być pomostem między Kosiniakiem-Kamyszem a Gowinem, Ścigaj odpowiedziała, że chętnie będzie odgrywać tę rolę, "jeśli ktoś chce rozmawiać w przyzwoity sposób".

 

- Chciałbym, żeby za stwierdzeniem, że nie powinna rządzić Zjednoczona Prawica, od razu szła propozycja, jak będzie wyglądać rząd po niej - powiedziała.

 

ZOBACZ: Agnieszka Ścigaj została posłanką niezrzeszoną

 

Jej zdaniem czas nie sprzyja zmianom.

 

– Obawiam się, że jeżeli dokonywalibyśmy w tej chwili wywrotów i zmian, to w następnych latach, zamiast zająć się odbudową polskiej gospodarki i tym, czego potrzebują Polacy, rok by nam zajęło dzielenie miejsc i stołków.

"Rząd powinien podjąć decyzje"

Czy oznacza to zatem że "rząd niech sobie będzie, bo jest gwarancją względnej stabilności?" - pytał Piotr Witwicki. - Nie wiem, ale ten rząd za wiele rzeczy odpowiada i powinien konsekwentnie ponieść odpowiedzialność za decyzje, które wcześniej miały miejsce. Pokazać Polakom, jak wyjść z lockdownu, który został wprowadzony pod jego rządami - powiedziała polityk.

 

ZOBACZ: Gowin: zarzuty wobec prof. Maksymowicza uważam za nieprawdziwe

 

Posłanka stwierdziła też, że bliskie jej są rozwiązania w zakresie służby zdrowia, które proponują były szef NFZ Andrzej Sośnierz czy Wojciech Maksymowicz. Bliski jest jej też program mieszkaniowy, przedstawiony na konwencji Porozumienia.

 

WIDEO - Agnieszka Ścigaj w programie "Gość Wydarzeń" o współpracy z Porozumieniem 

 

  

Gowin mówi o współpracy ze Ścigaj

 

- Z Agnieszką od dawna współpracowałem w naszym wspólnym okręgu krakowskim. Choć ona reprezentowała klub opozycyjny, a ja obóz rządowy, świetnie się rozumieliśmy. Pani poseł Ścigaj to osoba, dla której liczy się tylko interes obywateli. Cieszę się, że zdecydowała się podjąć współpracę z Porozumieniem - powiedział Jarosław Gowin w Rozmowie #BezUników Piotra Witwickiego na łamach Tygodnika Interii.

 

Posłowie niezrzeszeni: była posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj i były poseł PiS Lech Kołakowski zaczynają współpracę z Porozumieniem Jarosława Gowina. Jak podkreślił zastępca rzecznika partii Jan Strzeżek nie zostali oni członkami partii, ale będą ściśle współpracować.

 

ZOBACZ: Jarosław Gowin: Żartuję, że na liczbę przeżytych zamachów ścigam się z Fidelem Castro

 

- Agnieszka Ścigaj i Lech Kołakowski dołączyli do wspólnoty Porozumienia, ale nie zostali członkami partii. Teraz zarówno Agnieszka Ścigaj, jak i Lech Kołakowski będą z nami ściśle współpracować w Sejmie. Bardzo doceniamy ich gigantyczne doświadczenie i zaangażowanie - powiedział zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek.

 

Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł w Porozumieniu, zarówno Ścigaj, jak i Kołakowski mają głosować w Sejmie zgodnie z Porozumieniem. Posłowie - według źródeł - zobowiązali się, że w każdym głosowaniu będą głosować tak, jak partia Jarosława Gowina. Dotyczy to zarówno głosowania zgodnie ze Zjednoczoną Prawicą, jak i wówczas, gdy Porozumienie zdecyduje się głosować inaczej niż koalicjanci z PiS i Solidarnej Polski.

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj

pgo/hlk/pdb / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie