Odnaleziona po 40 latach. Niezwykła historia zdjęcia autorstwa Chrisa Niedenthala

Kultura
Odnaleziona po 40 latach. Niezwykła historia zdjęcia autorstwa Chrisa Niedenthala
Polsat News

- Pani Aneto, proszę pozwolić, że przedstawimy Chrisa Niedenthala, który nacisnął wtedy spust migawki - tymi słowami rozpoczęło się jedno z bardziej nietypowych spotkań na antenie Polsat News. Znany fotografik poznał swoją bohaterkę 39 lat po zrobieniu jej zdjęcia.

W czwartek Muzeum Architektury we Wrocławiu opublikowało apel o pomoc w poszukiwaniu bohaterki nietypowego zdjęcia. Zostało ono zrobione przez Chrisa Niedenthala latem 1982 roku i przedstawia młodą kobietę na balkonie jednego z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich budynków – "Manhattanu", czyli kompleksu budynków mieszkaniowych przy placu Grunwaldzkim.

 

Wideo: niezwykła historia zdjęcia

  

Mityczna bohaterka zdjęcia

Jak wyjaśniło muzeum, wokół zdjęcia narosło wiele mitów. Najbardziej popularnym jest ten, że przedstawia ono projektantkę osiedla, Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Dlatego właśnie muzeum poszukiwało bohaterki zdjęcia – na potrzeby filmu dokumentalnego o pierwszej wrocławskiej architektce.

 

ZOBACZ: Grand prix World Press Photo pokazuje, jaki był rok 2020. Troje Polaków nagrodzonych

 

Bohaterką zdjęcia okazała się jednak Aneta Dienstag-Mroczkowska, która, przygotowując się wówczas do egzaminów na wrocławską Akademię Medyczną, mieszkała na "Manhattanie" u koleżanki, w bloku pod adresem pl. Grunwaldzki 8/12.

 

- Dowiedziałam się zupełnie przypadkowo. Byłam akurat na spacerze. Zadzwoniła córka z pytaniem, czy poznaję to zdjęcie. Odpowiedziałam, że tak. "To szuka cię pół Polski" – opowiadała w niedzielny poranek na antenie Polsat News.

"Fenomenalna, jak na tamte czasy"

Aneta Dienstag-Mroczkowska poznała swojego portrecistę podczas połączenia na antenie.  -Fotografia architektury to szary beton i martwe zdjęcie. Marzyłem, żeby ktoś wreszcie wyszedł na ten balkon i właśnie pani wyszła – opowiadał Chris Niedenthal.

 

Jak powiedział, zdjęcie powstało w ramach fotoreportażu o Wrocławiu, zamówionego przez niemiecki miesięcznik Geo. Chodząc po mieście zobaczył "te niesamowite budynki, bo to jest fenomenalna architektura jak na tamte czasy". – Wszystkie bloki w Polsce były identyczne i brzydkie – zauważył. Nie pamięta miejsca, z którego zrobił zdjęcie – udało mu się po prostu dostać do jednego z mieszkań.

 

ZOBACZ: Zdjęcie z protestu przeciw reformie sądownictwa zwycięzcą Grand Press Photo 2018

 

Jak informuje Muzeum Architektury, pretekstem do poszukiwań kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala był realizowany właśnie dokument "Po polsku Manhattan" - filmowa prezentacja najważniejszego dzieła w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu, twórczej i niezwykle konsekwentnej projektantki, która w rzeczywistości nie zawsze sprzyjającej architektonicznym indywidualnościom realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy.

"Umówiłyśmy się po pandemii"

Dokument, którego producentem jest Fundacja polsko-portugalska Entre, miał swoją premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku. Obecnie Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 roku przez Chrisa Niedenthala.

 

Jednak nie tylko Muzeum skorzysta na odnalezieniu bohaterki fotografii. Skorzystała już ona sama. - Dzięki tej historii rozdzwoniły się telefony. Najpiękniejsze jest to, że wiele koleżanek ze szkoły średniej zadzwoniło i odświeżyły się znajomości sprzed lat. Umówiłyśmy się po pandemii – opowiada pani Aneta.

pdb/msl/Polsat News/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie