Zajezierze. Sprawca zalał ule ropą. Zginęły wszystkie pszczoły

Polska
Zajezierze. Sprawca zalał ule ropą. Zginęły wszystkie pszczoły
Polsat News
Pszczoły otruto w święta Wielkiej Nocy

Policja szuka wandala, który zniszczył pasiekę mieszkańcowi Zajezierza na Pomorzu. Zalał ule ropą i wytruł wszystkie pszczoły pana Franciszka. Historia pszczelarza poruszyła internautów, którzy chcą mu pomóc. W akcję zaangażował się także, po raz pierwszy w historii Bank Pszczół.

Pan Franciszek Kluwa z Zajezierza na Pomorzu pszczołom poświęcił 40 lat życia. Dziś z jego pasji i miłości pozostało niewiele. W święta wielkanocne ule pana Franciszka oblano trującą substancją. Zginęły niemal wszystkie pszczoły, a straty oszacowano na 15 tysięcy złotych.
Do dziś nie udało się odnaleźć sprawcy bądź sprawców. Pojawili się za to ludzie, którzy stworzyli w internecie zbiórkę i zebrali ponad 12 tysięcy złotych na zakup nowej pasieki.
Do niszczenia uli i pszczelich rodzin dochodzi nagminnie przekonuje przedstawiciel programu #TAKdlaPszczół i Banku Pszczelego
- Otrzymaliśmy przynajmniej około 50 zgłoszeń, takich dość spektakularnych, które wymagałyby interwencji naszego banku - mówi Maciej Szela, koordynator programu #TAKdlaPszczół i Banku Pszczelego.

Zginęło 2,5 mln pszczół

Pan Maciej i jego brat wcześniej sami stracili swoje pasieki. W 2019 roku, przed założeniem organizacji, nieznany sprawca, uśmiercił 2,5 miliona ich pszczół.
 
- Odebrana jest pszczelarzowi jakakolwiek nadzieja na przyszłość, w jednej chwili to na co pracował przez 3, 4, 5 lat, po prostu nie ma miejsca - mówi Szela.
 
Organizacja którą stworzyli jest bankiem pszczół. - Pan Franciszek otrzyma 9 pełnych rodzin z banku. Pan Franciszek będzie pierwszą osobą, która otrzyma tę pomoc z banku - informuje Małgorzata Błaszek, prezes rejonowego koła pszczelarzy z Sierakowic.
ml//Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie