Andrzej Bargiel chce zdobyć Yawash Sar II. Zjedzie z niej na nartach

Świat
Andrzej Bargiel chce zdobyć Yawash Sar II. Zjedzie z niej na nartach
Polsat News
Sześciotysięczniki potrafią stanowić wyzwanie podobne jak ośmiotysięczniki

Andrzej Bargiel wyrusza na wyprawę. W ciągu najbliższych czterech tygodni ma zamiar zdobyć dwa szczyty - Laila Peak i Yawash Sar II w Pakistanie. Będzie pierwszym człowiekiem, który zostawi tam ślady - nie tylko butów zresztą, ale i nart. Polsat News porozmawiało z nim w przeddzień wyjazdu i w dzień 33. urodzin.

Polsat News jako pierwszy złożył podróżnikowi życzenia z okazji urodzin. Bargiel nie ma jednak zbyt dużo czasu, by je świętować. – Muszę się dziś spakować na wyjazd. Jestem podekscytowany, bo przez przerwę związaną z koronawirusem, moja ekscytacja jest wzmożona. Na szczęście udało mi się znaleźć sposób, by odpocząć od ludzi, wrócić do korzeni. To najfajniejsza forma działalności górskiej – powiedział Bargiel.

Andrzej Bargiel wyrusza na Yawash Sar II

Jutro rano wsiądzie w samolot do Islamabadu, potem czeka go kolejny lot, droga samochodami, a wreszcie – trzydniowy trekking. Jego trasa wiedzie przez przełęcz na wysokości 5 tys. metrów, będzie więc dobrą okazją do aklimatyzacji.

 

ZOBACZ: "Wielki szacunek, Panie Andrzeju!". Prezydent spotkał się z Andrzejem Bargielem

 

Czy ekscytację wzmaga dodatkowo, że Yawash Sar II to dziewiczy szczyt? – Tak, to ekscytujące, że będziemy musieli kreować drogę. Nie działamy na bazie informacji wspinaczy, którzy byli tam wcześniej – powiedział. Ale, jak mówi, ekscytuje go także Laila Peak. – To jeden z najpiękniejszych szczytów. Miałem okazję przechodzić pod nim w 2017 roku i on robi wrażenie. Jest bardzo eksponowany, strzelisty i wyjątkowy - zapewnił. 

 

Wideo: na szczycie tej góry nikt jeszcze nie stanął. Polak chce zjechać z niej na nartach

  

Ośmiotysięczniki to nie wszystko

Jak mówi Bargiel, fakt, że szczyty, które zamierza zdobyć, mają "zaledwie" po 6 tys. metrów, niczego im nie odbiera, mimo że ma już na koncie sławne ośmiotysięczniki – Broad Peak czy K2.

 

– Ośmiotysięczniki działają na wyobraźnię i wszystkim się wydaje, że zdobywanie tych szczytów to jest największa wartość. A w alpinizmie wcale tak nie jest. Wysokość przekłada się na rzadsze powietrze i cięższe poruszanie się, bo energii na tych wysokościach mamy mniej. Ale niższe szczyty, nawet w Tatrach, bywają skomplikowane.

 

ZOBACZ: "I mnie dorwało". Andrzej Bargiel ma koronawirusa

 

Andrzej Bargiel w 2015 roku jako pierwszy w historii zjechał ze szczytu Broad Peak (8051 m n.p.m.), a w 2018 - z K2 (8611 m n.p.m.). Ma też na koncie wiele innych osiągnięć, takich jak czasowy rekord w zdobyciu "Śnieżnej Pantery" - pięciu siedmotysięczników, na które wspiął się zaledwie w czasie 30 dni oraz rekord w zdobyciu Manaslu (8156 m n.p.m.) w czasie nieco ponad 14 godzin.

pdb/msl/Polsat News/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie