Zobacz, jak Bargiel zjeżdżał na nartach z K2. Sportowiec opublikował pełny materiał z tego wyczynu

Świat

Andrzej Bargiel po swoim historycznym wyczynie - najpierw zdobył szczyt K2 (8611 m), a później, jako pierwszy na świecie, zjechał na nartach do podstawy góry - opublikował pełny materiał ze zjazdu. Nagranie przygotowali: brat narciarza Bartek Bargiel oraz Piotr Pawlus.

Polak zdobył szczyt w niedzielę rano. Był to czwarty ośmiotysięcznik w karierze 30-letniego zakopiańczyka.

 

"Chciałbym podziękować wszystkim sponsorom i ludziom, którzy pomogli mi się na tym szczycie znaleźć" - napisał Bargiel pod opublikowanym materiałem wideo.  

 

 

Pierwszy zjazd był z Sziszapangmy 

 

W październiku 2013 roku, po 30 godzinach wspinaczki na nartach skitourowych, stanął na szczycie Sziszapangmy, skąd zjechał do obozu drugiego, a po odpoczynku do bazy. 25 września 2014 r. ustanowił czasowy rekord wejścia z bazy na szczyt Manaslu w czasie 14 godzin i 5 minut oraz czasowy rekord baza - szczyt Manaslu - baza: 21 godzin 14 minut.


Niespełna rok później, 25 lipca 2015 r., jako jeden z dwóch himalaistów w tamtym roku, zdobywa główny wierzchołek Broad Peak i dokonuje pierwszego w historii zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika. Zjazd do bazy zajął mu w sumie trzy godziny.

 

"Wyzwanie dla absolutnej światowej czołówki" 

 

O tym, jak wielkiego wyczynu dokonał Andrzej Bargiel, świadczą opinie sławnych himalaistów. Pierwszy zimowy zdobywca Everestu Leszek Cichy stwierdził, że "zjazd na nartach z tak niebezpiecznego szczytu, jakim jest K2, to wyzwanie dla absolutnej światowej czołówki narciarzy ekstremalnych".

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie