Holandia stanie się bezbronna? Szef sił zbrojnych prosi rząd o pieniądze
Nowy dowódca holenderskich sił zbrojnych zaapelował do władz Niderlandów o zwiększenie nakładów na wojsko o co najmniej 4 miliardy euro. Jego zdaniem bez tych pieniędzy kraj stanie się w najbliższym czasie bezbronny, co jest niebezpieczne wobec sytuacji związanej z Ukrainą. Resort obrony obciął ostatnio pieniądze na amunicję. W przyszłym roku ze 140 mln euro ma zostać połowa tej kwoty.
Generał Onno Eichelsheim zastąpił w czwartek admirała Roba Bauera, który zostanie przewodniczącym komitetu wojskowego NATO. Generał został powołany na stanowisko Dowódcy Sił Zbrojnych (CDS) przez rząd na wniosek ministra obrony Anka Bijleveld-Schoutena.
Nowy szef żąda pieniędzy dla wojska
"Bez dodatkowych nakładów na wojsko nasz kraj stanie się bezbronny" - ocenił nowy dowódca holenderskich sił zbrojnych Onno Eichelsheim. Generał zażądał od polityków dodatkowych 4 mld euro. Tymczasem od przyszłego roku o połowę zmniejszy się budżet na amunicję.
Już w pierwszych dniach urzędowania gen. Eichelsheim udzielił obszernego wywiadu weekendowemu wydaniu dziennika "De Telegraaf". Powiedział w nim, że oczekuje zwiększenia budżetu na armię o 4 mld euro. Obecnie wynosi on 11,7 mld euro i jest poniżej średniej europejskich budżetów obronnych państw NATO. "Bez tego zwiększenia nakładów nasz kraj nie będzie w stanie się obronić, nie będziemy też wiarygodnym sojusznikiem w ramach Paktu Północnoatlantyckiego i UE" - argumentował dowódca.
ZOBACZ: Prezydent Ukrainy: do rosyjskiej interwencji może dojść każdego dnia, jesteśmy gotowi
Szef sił zbrojnych powiedział także w wywiadzie, że okres pełnienia przez niego funkcji szefa Wywiadu Wojskowego i Służby Bezpieczeństwa jeszcze bardziej uświadomił mu zagrożenia, przed jakimi stoją Niderlandy.
- Kiedy widzimy, jak niepewna jest sytuacja na Ukrainie, zaczynamy sobie zdawać sprawę z konkretnych zagrożeń, które są również naszym udziałem - zaznaczył. - Naprawdę musimy inwestować w nasze bezpieczeństwo - przekonywał.
Resort obrony tnie fundusze na amunicję
Podczas gdy Dowódca Sił Zbrojnych apeluje o zwiększenie zaangażowania finansowego w rozwój możliwości obronne, holenderskie media informują o przeciwstawnej tendencji. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że Ministerstwo Obrony zaplanowało w przyszłorocznym budżecie obcięcia środków na zakup amunicji. Obecnie wydaje się na ten cel 140 mln euro, w przyszłym roku ma być ich o połowę mniej.
ZOBACZ: Prezydent Biden nominował pierwszą kobietę na stanowisko ministra ds. armii
Szef sił zbrojnych odpowiada za planowanie i wykonywanie operacji wojskowych. Kieruje wojskiem, odpowiada za jego gotowość bojową. Podlega bezpośrednio ministrowi obrony.
Czytaj więcej