Prezydent Ukrainy: do rosyjskiej interwencji może dojść każdego dnia, jesteśmy gotowi

Świat
Prezydent Ukrainy: do rosyjskiej interwencji może dojść każdego dnia, jesteśmy gotowi
fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT
Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we wschodniej strefie konfliktu

Rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN. Zapewnił, że Ukraina jest na nią gotowa i uznał, że prezydent USA Joe Biden powinien robić więcej, by pomóc w zakończeniu tego konfliktu.

"Oczywiście. Wiemy o tym, od 2014 roku, wiemy, że może do tego dojść (do interwencji) każdego dnia" - powiedział Zełenski. "Oni są gotowi, ale my też jesteśmy gotowi, bo jesteśmy na naszej ziemi i naszym terytorium" - dodał.

 

ZOBACZ: Kreml: armia Rosji przemieszcza się tak, jak uważa za stosowne

 

Podkreślił też, że USA są "dobrym przyjacielem" Ukrainy, ale prezydent USA Joe Biden "powinien robić więcej", by odstraszać Rosję i pomóc w zakończeniu tego konfliktu.

 

Więcej broni, więcej pieniędzy na walkę i - w szczególności - więcej wsparcia na rzecz wstąpienia do NATO - sojuszu, w którym atak na jednego członka zobowiązuje pozostałych do odpowiedzi - mówił Zełenski, cytowany w poniedziałek przez CNN. "Jeżeli oni (USA) widzą Ukrainę w NATO, muszą powiedzieć to prosto. I zrobić to. Nie słowami" - dodał.

"Co nasi ludzie tu robią? Walczą"

W odpowiedzi na komentarz dziennikarza, który stwierdził, że obecnie szanse na to są niewielkie w związku z tym, że przybliżenie Ukrainy do członkostwa w NATO sprowokowałoby Moskwę i mogłoby podsycić większy konflikt, Zełenski odparł: "Może ma pan rację". "Ale co dzieje się teraz? Co tu robimy? Co nasi ludzie tu robią? Walczą" - zaznaczył prezydent.

 

ZOBACZ: Szef ukraińskiego MSZ: Polska to nasz długoletni sojusznik i niezawodny przyjaciel

 

Rosja przerzuciła już do granic z Ukrainą i na zaanektowany Krym 16 batalionowych grup taktycznych - poinformował BBC Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. BBC szacuje, że może być to ok. 11-14 tys. żołnierzy. Zarząd wywiadu twierdzi, że proces koncentracji rosyjskich sił ma trwać do końca kwietnia.

Działania Rosji przy granicy 

Pod koniec marca szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak poinformował, że na stałe wzdłuż ukraińskiej granicy stacjonuje 28 batalionowych grup taktycznych Rosji, a obecnie Rosja przerzuca dodatkowych 25 takich grup.

 

ZOBACZ: Euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. USA: sojusznicy z NATO, w tym Polska, potwierdzili poparcie

 

Wcześniej tego dnia rzeczniczka Zełenskiego Julia Mendel powiedziała agencji Reutera, że Rosja skoncentrowała ponad 40 tysięcy żołnierzy przy wschodniej granicy z Ukrainą i ponad 40 tysięcy żołnierzy na Krymie.

Naruszali zawieszenie broni 

Jak poinformował w poniedziałek po południu sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, od początku doby prorosyjscy separatyści dziewięć razy naruszali zawieszenie broni - odnotowano siedem ostrzałów w kierunku pozycji ukraińskich sił oraz dwa przypadki zdalnego zaminowania terenu. W jednym z ostrzałów zginął ukraiński żołnierz.

 

Sztab zaznaczył, że ukraińskie siły pozostają na pozycjach i "ściśle przestrzegają zobowiązań" wynikających z rozejmu, który wszedł w życie w lipcu 2020 roku.

 

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Dyskusja USA i NATO 

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg omówili w poniedziałek problem gromadzenia przez Rosję wojsk przy granicy z Ukrainą i inne kwestie przed podróżą najwyższego rangą amerykańskiego dyplomaty do Brukseli w tym tygodniu - podał Departament Stanu USA.

 

Blinken i Stoltenberg rozmawiali przez telefon o "potrzebie natychmiastowego zaprzestania przez Rosję agresywnego gromadzenia sił zbrojnych wzdłuż granic Ukrainy i na okupowanym Krymie", a także o perspektywach osiągnięcia pokoju w Afganistanie - przekazał Departament Stanu.

 

Blinken i minister obrony USA Lloyd Austin udają się we wtorek do Brukseli, gdzie wezmą udział w konsultacjach z innymi krajami NATO - poinformował wcześniej Departament Stanu. Tematem rozmów mają być obecne priorytety Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Rzecznik resortu Ned Price sprecyzował w komunikacie, że Blinken do czwartku odbędzie dwustronne spotkania z europejskimi sojusznikami i będzie chciał je wykorzystać do "potwierdzenia zaangażowania USA w sojusz transatlantycki jako partnerstwo o kluczowym znaczeniu dla osiągnięcia naszych wspólnych celów".

"Wzywamy Rosję do zaprzestania"

Szefowie dyplomacji państw G7 potępili w poniedziałek gromadzenia przez Rosję wojsk przy granicy z Ukrainą. "Ruchy wojsk na dużą skalę, bez uprzedzenia, stanowią groźne i destabilizujące posunięcia" - głosi oświadczenie G7, opublikowane przez MSZ Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Szef ukraińskiego MSZ jedzie do siedziby NATO na rozmowy o zaostrzonej sytuacji na granicy z Rosją

 

"Wzywamy Rosję do zaprzestania prowokacyjnych działań i natychmiastowej deeskalacji napięć, zgodnie z jej międzynarodowymi zobowiązaniami" - oznajmili ministrowie spraw zagranicznych Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch, a także szef dyplomacju UE.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie