Komisja Europejska żąda wyjaśnień od Irlandii. 2 tys. euro za kwarantannę w hotelu

Świat
Komisja Europejska żąda wyjaśnień od Irlandii. 2 tys. euro za kwarantannę w hotelu
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/vperemencom
Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand poinformował, że KE wysłała do Dublina list, domagając się wyjaśnień

W piątek Komisja Europejska wezwała Irlandię do zastosowania mniej restrykcyjnych środków antyepidemicznych niż system obowiązkowej kwarantanny w hotelach dla osób przyjeżdżających z określonej listy państw. Zażądała też wyjaśnień, dlaczego niektóre kraje członkowskie UE są na tej liście.

Irlandia jest jedynym spośród 27 krajów Unii, który zmusza przybywających z niektórych państw do płacenia prawie 2 tys. euro za poddanie się nawet 14-dniowej kwarantannie w zabezpieczonych hotelach. W tym tygodniu na czarną listę wyznaczonych państw trafiły m.in. Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg. Wcześniej znalazła się tam Austria. Oprócz tego jest na niej wiele innych krajów świata, np. RPA, Kanada, USA, Brazylia, Argentyna, czy Ukraina.

 

ZOBACZ: Irlandzkie puby mogą stać się centrami pracy zdalnej

 

Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand poinformował, że KE wysłała do Dublina list, domagając się wyjaśnień.

"Cel można osiągnąć mniej restrykcyjnymi środkami"

- Komisja ma wątpliwości co do zgodności tego środka z ogólnymi zasadami prawa UE, w szczególności zasadą proporcjonalności i niedyskryminacji - powiedział rzecznik.

 

- Komisja uważa, że cel Irlandii, którym jest ochrona zdrowia publicznego podczas pandemii, można osiągnąć za pomocą mniej restrykcyjnych środków - dodał.

 

ZOBACZ: "Niewiarygodny akt wrogości". UE przywróciła kontrole na granicy Irlandii i Irlandii Północnej

 

Skrytykował też fakt, że Irlandia nie przewidziała wyjątków dla niezbędnych podróży z państw na liście.

 

Dublin przekonuje, że głównym kryterium dodawania krajów do listy jest występowanie w ich nowych wariantów koronawirusa.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie