Irlandzkie puby mogą stać się centrami pracy zdalnej

Świat
Irlandzkie puby mogą stać się centrami pracy zdalnej
Pexels/ Zdj. ilustracyjne
Jednym z ważniejszych wyzwań rządu będzie rozwój sieci szerokopasmowych gdyż wielu mieszkańców peryferii uskarża się na problemy z dostępem do internetu

Podmiejskie irlandzkie puby miałyby zostać przekształcone w centra pracy zdalnej. To pomysł rządu, który w ramach post-pandemicznego programu stawia m.in. na ożywienie obszarów wiejskich. W związku z tym, planuje się utworzenie sieci 400 centrów pracy zdalnej, w tym tych przeznaczonych specjalnie dla sektora publicznego. 

Rządowy plan ożywienia wiejskich części Irlandii ma na celu tchnienie nowego życia w umierające miasta i wioski, przekształcając nieużywane opuszczone budynki i puby w centra pracy zdalnej.

 

Uruchomiony w poniedziałek program "Nasza przyszłość obszarów wiejskich: polityka rozwoju obszarów wiejskich na lata 2021-2025" zawiera 150 zobowiązań. Zakłada on m.in., że w ciągu roku jedna piąta urzędników państwowych przeniosłaby się do pracy zdalnej wykonując ją w specjalnie oddelegowanych do tego celu miejscach lub we własnych domach. W związku z tym, planuje się utworzenie sieci 400 centrów pracy zdalnej, w tym tych przeznaczonych specjalnie dla sektora publicznego. 

 

ZOBACZ: Praca zdalna i wypoczynek? Obozy coworkingowe mają być nowym trendem turystycznym

 

Plan przewiduje "znaczące" inwestycje w pracę zdalną, aby umożliwić ludziom życie i pracę w społecznościach wiejskich "niezależnie od tego, gdzie ma siedzibę ich pracodawca".

 

"Najbardziej ambitna polityka od dziesięcioleci"

 

Minister ochrony socjalnej i rozwoju obszarów wiejskich Heather Humphreys powiedziała na konferencji prasowej, że bezprecedensowe zmiany narzucone ludziom przez pandemię stwarzają nowe możliwości pracy, a plan "jest najbardziej ambitną i transformacyjną polityką dla wiejskiej Irlandii od dziesięcioleci".

 

- W miarę jak wychodzimy z pandemii Covid-19, nowa polityka polega na maksymalizacji ożywienia gospodarczego we wszystkich częściach kraju i zapewnieniu lepszej jakości życia ludziom mieszkającym i pracującym na obszarach wiejskich - podsumowała.

 

- Być może puby mogą być wykorzystywane do różnych celów w ciągu dnia? To mogą być miejsca do pracy, mogą to być różne przestrzenie użyteczne społecznie - stwierdziła. 

 

Jednym z ważniejszych wyzwań rządu będzie rozwój sieci szerokopasmowych, gdyż wielu mieszkańców peryferii uskarża się na problemy z dostępem do internetu. 

emi/ bbc.com, rte.ie
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie