Sejm wznowił obrady. Zajmie się m.in. wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Polska
Sejm wznowił obrady. Zajmie się m.in. wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich
PAP/Rafał Guz
Wybór RPO będzie jednym z punktów czwartkowych obrad Sejmu

Sejm w czwartek po godz. 9 wznowił obrady. Posłowie po raz czwarty spróbują wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich; zajmą się także rządowym projektem nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny, jak i kwestiami związanymi z autostradami.

Posłowie będą głosować nad wyborem nowego RPO w wieczornym bloku głosowań. O tę funkcję ubiegają się: zgłoszony przez PiS poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydat KO i PSL - prof. Sławomir Patyra oraz zgłoszony przez Lewicę Piotr Ikonowicz. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego

 

Prawo i Sprawiedliwość, KO, PSL i Lewica poprą zgłoszonych przez siebie kandydatów. Koło Polska 2050 odrzuca kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego, a Konfederacja - Piotra Ikonowicza. Decyzji nie podjęło jeszcze koło Kukiz'15.

 

ZOBACZ: Wyrok ws. Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zaapelował do polityków

 

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólnie zgłoszona przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni; nie uzyskała jednak poparcia Sejmu.

 

Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

 

W parlamencie również o autostradach

 

Sejm przeprowadzi też drugie czytanie rządowego projektu noweli ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Według zapowiedzi rządu nowe przepisy mają zwiększyć przepustowość i ograniczyć zatory na państwowych autostradach płatnych.

 

Chodzi o przejazd odcinkami Konin-Stryków (autostrada A2) i Wrocław-Sośnica (autostrada A4). Na odcinkach tych wprowadzona zostanie nowa metoda poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazd typu „free-flow" (bez konieczności zatrzymywania się na Miejscu Poboru Opłat). Nowy pobór opłaty ma umożliwić likwidację bramek i szlabanów na autostradach.

 

Posłowie wysłuchają też informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2020 r., kiedy przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej sprawowały Niemcy.

 

Posłowie mają doprecyzować kwestie wokół "trzynastki"

 

Sejm rozpatrzy także rządowy projekt nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Projekt zakłada wprowadzenie stałego mechanizmu wzrostu kwoty kryterium dochodowego uprawniającej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Co 3 lata kwota ta będzie zwiększała się o wskaźnik waloryzacji.

 

ZOBACZ: "Jesteśmy u progu mocnego i trwałego ożywienia gospodarczego"

 

Wskaźnik ten to procentowy skumulowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pierwsza waloryzacja na nowych zasadach zostanie przeprowadzona w 2023 r.

 

Ponadto doprecyzowany ma być sposób wyłączenia tzw. trzynastej emerytury przyznanej w 2019 r. z dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

 

Będzie informacja o stanie służby zdrowia

 

Sejm zajmie się też rządowym projektem noweli ustawy, który zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start", czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego.

 

Chodzi o projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej w sprawie stanu służby zdrowia w dobie III fali pandemii, o którą wnioskował klub PSL. Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania posłów w sprawach bieżących.

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie