Nie informowali o przypadkach pedofilii? Zawiadomienie do prokuratury ws. biskupów

Polska
Nie informowali o przypadkach pedofilii? Zawiadomienie do prokuratury ws. biskupów
pixabay/zdj. ilustracyjne
Zawiadomienie dotyczy biskupów gdańskiego i bydgoskiego.

Do gdańskiej Prokuratury Regionalnej wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczącego niezawiadomienia właściwego organu o przypadkach pedofilii wobec nieletnich przez biskupa bydgoskiego i gdańskiego - wynika z informacji uzyskanych w prokuraturze.

Jak powiedziała we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz, Prokuratura Krajowa przekazała do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku pisma zastępcy Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego niezawiadomienia właściwego organu o przestępstwie pedofilii.

 

ZOBACZ: Komisja ds. pedofilii zwróciła się do biskupów. Liczą na "dobrą wolę współpracy"

 

- Zawiadomienie dotyczy biskupów gdańskiego i bydgoskiego. Aktualnie prokuratorzy zapoznają się z pismami pod kątem procesowym. Po analizie dokumentów zostaną przekazane do odpowiednich jednostek podległych Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku - powiedziała prokurator Muklewicz.

 

Dotyczy m.in. Głódzia

 

Ustalono, że zawiadomienie dotyczy m.in. byłego metropolity gdańskiego - arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

 

ZOBACZ: Watykan ukarał abp. Głódzia i bp. Janiaka. Mają opuścić diecezje

 

W poniedziałek poinformowano, że abp senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

 

Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Zostali także zobligowani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie