Komisja ds. pedofilii zwróciła się do biskupów. Liczą na "dobrą wolę współpracy"

Polska
Komisja ds. pedofilii zwróciła się do biskupów. Liczą na "dobrą wolę współpracy"
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK/zdj. ilustracyjne
"Komisja liczy na dobrą wolę współpracy wszystkich instytucji i organizacji dla zwiększenia ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi" - podkreślono.

W 42 pismach do biskupów Państwowa Komisja ds. Pedofilii zwróciła się o przesłanie akt i informacji o procesach dotyczących molestowania dzieci. Komisja chce ocenić skalę nadużyć seksualnych wobec małoletnich - wynika z informacji przekazanej przez ten urząd.

Jak poinformowano we wtorek w komunikacie na stronie komisji, zwrócono się do biskupów z prośbą o informacje i przesłanie akt ws. procesów karno-administracyjnych w diecezjach, archidiecezjach i Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, obejmując przy tym okres od 1 stycznia 2000 r.

 

ZOBACZ: Komisja ds. pedofilii: Rzecznik Praw Dziecka odmówił współpracy z nami

 

Komisja powołała się m.in. na decyzję Stolicy Apostolskiej o zniesieniu tzw. tajemnicy papieskiej w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych.

 

"Podobnie jak w przypadku analizowanych obecnie akt z ponad 2,5 tys. postępowań sądów państwowych i prokuratur, dane posłużą ocenie skali nadużyć seksualnych wobec dzieci poniżej lat 15 w Polsce" - wskazała komisja.

 

"Liczy na dobrą wolę współpracy"

 

W komunikacie zwrócono uwagę, że ustawa o komisji ds. pedofilii nie zobowiązuje podmiotów innych niż sądy i prokuratury do udostępniania akt.

 

"Komisja liczy na dobrą wolę współpracy wszystkich instytucji i organizacji dla zwiększenia ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi" - podkreślono.

 

ZOBACZ: Pedofilia w Legionie Chrystusa. Opublikowano raport

 

Z kolei w lutym br. komisja ds. pedofilii zwróciła się do sądów biskupich o udostępnienie informacji o procesach kanonicznych wobec duchownych ws. molestowania dzieci.

 

Komisja powoływała się wtedy także na decyzję Watykanu o zniesieniu tajemnicy papieskiej. Prośba komisji dotyczyła okresu od stycznia 2000 r.

 

Głódź i Janiak ukarani

 

W poniedziałek poinformowano, że abp senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

 

Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Zostali także zobligowani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie