Reporterzy bez Granic o wolności słowa w Europie. Wskazują na Polskę

Świat
Reporterzy bez Granic o wolności słowa w Europie. Wskazują na Polskę
PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU
Grecki dziennikarz został zastrzelony przed swoim domem

Organizacja zajmująca się monitorowaniem i ochroną wolności słowa na świecie podsumowuje pogarszającą się sytuację w Europie. Polska w rankingu wolności mediów znajduje się na 62. miejscu ze 180 notowanych krajów.

Zabójstwo Giorgiosa Karaivaza, dziennikarza śledczego greckiej telewizji Star TV, dokonane w piątek, zostało przez policję określone jako egzekucja. - To ponury obraz - komentuje to Pavol Szalai, szef oddziału ds. Unii Europejskiej i Bałkanów w organizacji Reporterzy bez Granic. - Europa pozostaje najbezpieczniejszym miejscem dla dziennikarzy na świecie, ale presja na swobodę działania prasy rośnie.

 

Organizacja zajmująca się śledzeniem i obroną wolności mediów na świecie przypomina w kontekście śmierci Greka o wcześniejszych zamachach na dziennikarzy i ograniczeń wolnego słowa. W ich zestawieniu znalazła się również Polska. "The Guardian" cytuje "skomplikowany i metodyczny atak na wolność prasy na Węgrzech, który inspiruje podobną taktykę w Polsce i Słowenii".

Kontrprzykład wolności prasy

Na Węgrzech, które Szalai nazywa kontrprzykładem wolności prasy, premier Viktor Orban "wykorzystał pandemię aby przejąć pełnię władzy. Każdy oskarżony o publikowanie fake newsów jest zagrożony karą więzienia do pięciu lat" - informuje "The Guardian". Przypomina też, że Węgry spadły na 89. miejsce na 180 krajów w rankingu wolności mediów Press Freedom Index.

 

ZOBACZ: "Chcemy wolności słowa i ochrony dziennikarzy". Unijny komisarz ds. sprawiedliwości dla Polsat News

 

W tym samym zestawieniu Polska znajduje się na 62 miejscu, a - jak przypominają RbG - rządowa kontrola nad systemem sądownictwa przełożyła się na wolność prasy. Niektóre sądy przywołują artykuł 212 Kodeksu karnego, który przewiduje do roku więzienia za zniesławienie.

Reporterzy giną na służbie?

Dziś organizacja Reporterzy bez Granic mówi także o ograniczaniu wolności mediów jako trendzie w Europie. Wymienia Bułgarię (111. miejsce) Czarnogórę (105. miejsce) i Albanię (84. miejsce). Szalai podkreśla także, że niedawne zabójstwo greckiego dziennikarza to kolejny taki incydent w Europie.

 

ZOBACZ: Zabójstwo Kuciaka. Uniewinniono dwoje oskarżonych, 25 lat dla trzeciego

 

Pięć lat temu samochód-pułapka zabił na Malcie Daphne Caruanę Galizię, cztery lata temu głośno było o egzekucji słowackich dziennikarzy Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusnirovej. W kwietniu 2019 w Irlandii zabita została 29-letnia Lyra McKee. Wszystkie te incydenty oficjalnie lub nie wiązane są z wykonywaną przez nich pracą.

pdb / "The Guardian" / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie