Grzesiowski: szczepienia jak mięso w PRL

Polska
Grzesiowski: szczepienia jak mięso w PRL
Polsat News
Dr Paweł Grzesiowski

- System szczepień działa dziś jak sklep mięsny w PRL - ocenił dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem wycofywanie się z lockdownu powinno się odbywać regionalnie, ale ogródki restauracyjne mogłyby zostać otwarte już dziś; także lekcje w szkołach mogłyby się odbywać stacjonarnie, jeśli byłyby na powietrzu.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej był we wtorek uczestnikiem otwarcia wystawy w Senacie, poświęconej służbie zdrowia. Po uroczystości był pytany przez dziennikarzy m.in. o program szczepień.

 

- System szczepień jest dzisiaj jak sklep mięsny za czasów PRL - ocenił. - Szczepionki zalegają, a stoi kolejka przed sklepem. I jest jedna pani, która wydaje towar. Stoi za ladą i wydaje kiełbasę - mówił.

 

ZOBACZ: Dr Grzesiowski: co weekend wirus ma wolne w statystykach

 

Powiedział, że żałuje iż "nie ma większej współpracy rządu z samorządami". Bo w samorządach "wszystko jest gotowe i pod parą".

 

W opinii Grzesiowskiego "bardzo poważnie" powinno zostać rozważone otwarcie systemu szczepień. - To jest koncepcja, która powinna być moim zdaniem bardzo mocno rozważona - dwa kanały szczepień - jeden: grupy ryzyka, drugi kanał: uwalnianie, jak tylko mamy pozostałości po grupach ryzyka - mówił.

 

"Apelujemy, by zarządzać lockdownem lokalnie"

 

Pytany o zapowiadane wycofywanie się z niektórych obostrzeń, np. otwieranie przedszkoli i szkół ocenił, że "na terenie całej Polski nie mamy epidemiologicznie uzasadnienia do takich działań".

 

- Natomiast możemy rozważać, o co apelujemy od roku, żeby zarządzać lockdownem lokalnie. Tam gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza można by regionalnie uruchamiać pewne obszary życia społecznego czy gospodarczego - przekonywał Grzesiowski.

 

ZOBACZ: Dr Paweł Grzesiowski stracił pracę. "Trzeba być niezależnym"

 

- Ale decyzje nie powinny dotyczyć całej Polski. Jeśli porównamy Śląsk, Warmie i Mazury i np. Zachodniopomorskie, to są trzy zupełnie różne strefy - podkreślał.

 

Jego zdaniem zarządzanie pandemią powinna się odbywać "na poziomie powiatowym czy grup powiatów".  - Za wszelką cenę trzeba stworzyć system zarządzania epidemią i lockdownem na poziomie powiatowym - przekonywał. - W Nowym Jorku otwierano wręcz dzielnicę po dzielnicy - zaznaczył.

 

"Powinniśmy maksymalnie wychodzić na zewnątrz"

 

Grzesiowski przyznał zarazem, że jest zwolennikiem otwierania np. ogródków w restauracjach. - Uważam, że powinniśmy maksymalnie wychodzić na zewnątrz. Nie udowodniono przenoszenia wirusa na świeżym powietrzu. Ultrafiolet niszczy wirusa, wysoka temperatura i wilgotność też nie sprzyja infekcji. Wychodźmy więc z pomieszczeń - powiedział.

 

Także zajęcia szkolne, jeśli odbywałyby się w plenerze, mogłyby zdaniem Grzesiowskiego już dziś odbywać się stacjonarnie. - Przypomnijmy sobie amerykańskie zalecenia sprzed roku - róbcie zajęcia w zielonych szkołach" - mówił. "Jeżeli będzie ciepło, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to robić" - dodał.

ac
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie