Bezpieczniejsze pociągi towarowe. Odblaski na wagonach PKP Cargo Service nagrodzone

Biznes
Bezpieczniejsze pociągi towarowe. Odblaski na wagonach PKP Cargo Service nagrodzone
PKP Cargo
Oklejenie wagonów towarowych PKP Cargo odblaskową taśma ma poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych w nocy.

Międzynarodowi eksperci kolejowi docenili projekt oklejania wagonów towarowych PKP Cargo Service odblaskową taśmą, która sprawia, że pociąg jest widoczny nocą z daleka. Pomysł ma całkowicie wyeliminować niebezpieczeństwo przypadkowego zderzenia z samochodem na niestrzeżonym przejeździe po zapadnięciu zmroku.

Każdego roku w Polsce na przejazdach kolejowych dochodzi do kilkuset wypadków na przejazdach kolejowych, z czego ponad połowa to incydenty na przejazdach bez automatycznych systemów ostrzegania przed nadjeżdżającymi pociągami.

 

Część z tych zdarzeń to zderzenia z przejeżdżającymi nocą przez niestrzeżone przejazdy pociągami towarowymi. Ze względu na to, że wagony towarowe nie są wyposażane w dodatkowe oświetlenie, takie składy nie są z daleka widoczne w ciemnościach.

 

Odblaski mają poprawić bezpieczeństwo

 

PKP Cargo Service, jeden z największych polskich przewoźników towarowych, przeprowadziło eksperyment, z którego wynika, że po zapadnięciu zmroku kierowca, jadący z dopuszczalną w rejonie przejazdu prędkością, jest w stanie dostrzec wagony przejeżdżające w poprzek jego trasy z odległości 10 metrów.

 

Dodatkowe oznakowanie ma poprawić tę sytuację i wyeliminować spowodowane słabą widocznością kolizje i wypadki.

 

"PKP Cargo Service praktycznie wyeliminowało możliwość przypadkowego najechania na bok pociągu towarowego, który nocą przejeżdża przez niestrzeżony przejazd kolejowy" - podała spółka. Dzięki współpracy z firmą 3M wagony towarowe zostały oklejone odblaskową taśmą, która z daleka widoczna jest w światłach samochodów.

 

ZOBACZ: Śmiertelny wypadek na przejeździe. Pociąg potrącił motocyklistów

 

- Postanowiliśmy uzupełnić kampanie informacyjne prowadzone przez grupę PKP, mające na celu wzrost świadomości i uważności o nasze wdrożenie techniczne. Nakleiliśmy odblaski na wagony - powiedział Daniel Palarz, dyrektor biura sprzedaży i promocji PKP Cargo Service.

 

- Najczęściej skład 20-wagonowy potrzebuje na oklejenie około jednego dnia - mówi Jędrzej Kałka z firmy replika.pl, certyfikowanej drukarni 3M, producenta odblaskowych folii.

 

- W Stanach Zjednoczonych oznakowanie odblaskowe na pojazdach towarowych jest normą. Chcielibyśmy, aby ten standard został wprowadzony również w Polsce - powiedział Artur Dudak, specjalista ds. klientów kluczowych, w dziale rozwiązań komercyjnych 3M w Polsce.

 

Nagroda za innowację na polskiej kolei

 

Rozwiązanie firmy 3M, które zostało zastosowane przez PKP Cargo Service zostało nagrodzone podczas targów kolejowych RailTech, które odbywały się w większości on line w dniach 30 marca - 1 kwietnia w Rotterdamie (Holandii).

 

Podczas targów w ramach konkursu RailTech Innovation Awards nagradzane są najbardziej innowacyjne produkty, rozwiązania lub usługi w sektorze transportu i infrastruktury kolejowej. Wyróżnienia te przyznawane są przez jury, w którym zasiadają profesjonaliści i naukowcy specjalizujący się w sektorze kolejowym. 

 

Za odblaskowe oznakowanie wagonów towarowych PKP Cargo Service firma 3M Polska odebrała nagrodę w kategorii "Tabor".

 

- Docenienie przez ekspertów RailTech jest dowodem na to, że innowacyjne rozwiązania mogą być jednocześnie proste i skuteczne - mówi Artur Dudak, specjalista ds. klientów kluczowych, w dziale rozwiązań komercyjnych 3M w Polsce.

 

ZOBACZ: Utknęła na przejeździe. W ostatniej chwili uciekła z auta

 

"Bezpieczeństwo w nocy na niestrzeżonych przejazdach kolejowych jest problemem dla pociągów towarowych. Tabor kolejowy nie jest wyposażony w żadne światła, które mogłyby poprawić widoczność boczną wagonów po zmroku, w większości pociągi pomalowane są na ciemne kolory" - napisali organizatorzy konkursu w uzasadnieniu werdyktu.

 

- Takie szybkie i proste rozwiązanie robi znaczącą różnicę w miejscach, gdzie nie ma oświetlenia lub znaków alarmowych, które mogłyby zapobiec niepożądanemu wypadkowi kolejowemu - dodaje Daniel Palarz.

 

Nagrody przyznawane w czterech kategoriach: Innowacje w infrastrukturze, Innowacje w taborze kolejowym, Innowacje w digitalizacji, Innowacje w obszarze transportu publicznego.

 

WIDEO - Wagony towarowe z odblaskami są w nocy widoczne z daleka 

 

 

PKP PLK: spadła liczba śmiertelnych wypadków na przejazdach

O poziomie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych poinformowały też PKP Polskie Linie Kolejowe, które zarządzają większością torów w Polsce. Jak wyliczyła spółka, przy podobnej liczbie zdarzeń na skrzyżowaniach dróg ze szlakami dla pociągów, o 60 procent zmniejszyła się liczba wypadków śmiertelnych w pierwszym kwartale br. w porównaniu z 2020 r.

 

PKP PLK podało, iż w pierwszym kwartale 2020 r. zginęło 17 osób, a w obecnym roku 7.

 

"Również mniej było ciężko rannych – nie 5, lecz jedna osoba. Liczba zdarzeń, spowodowanych nieostrożnym zachowaniem kierowców, była podobna – w 2020 r. było 47 wypadków i kolizji, a w bieżącym roku 49" - dodał zarządca sieci kolejowej.

 

Trudny rok transportu kolejowego

 

Spółka PKP Cargo w raporcie rocznym, że w 2020 roku miała 224,3 mln zł straty netto, wobec 36 mln zł zysku netto rok wcześniej. Spółka podała, że EBITDA spadła do 580,2 mln zł z 859,9 mln zł rok wcześniej. Strata operacyjna sięgnęła 186,4 mln zł, gdy w 2019 zysk operacyjny wyniósł 143,4 mln zł.

 

Przychody z tytułu umów z klientami w ubiegłym roku zmniejszyły się do 4075,6 mln zł wobec 4781,6 mln zł w 2019 r. Przewieziona masa towarowa w ubiegłym roku wyniosła 93,6 mln ton wobec 108,6 mln ton w 2019 roku - napisano w raporcie.

 

ZOBACZ: W Szymanowicach pociąg uderzył w auto. Zawisło na przejeździe

 

Spółka podała, że wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Jak napisał w liście do akcjonariuszy prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz, wpływ na wyniki miał kryzys gospodarczy spowodowany pandemią.

 

- Spółka odczuła skutki zwłaszcza wiosennego lockdownu, gdy wiele branż przemysłowych wraz ze znacznym ograniczeniem produkcji znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie na usługi transportowe - napisał prezes Czesław Warsewicz. - Osiągnięte przychody okazały się niższe o kilkanaście procent, a rok 2020 został zamknięty stratą przekraczającą 224 mln zł. Trzeba jednak zauważyć, że drugie półrocze 2020 roku było dla PKP Cargo znacznie lepsze - zaznaczył i dodał, że jego zdaniem "tak trudny rok już się nie powtórzy".

hlk/wka/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie