Uciekał przed policją, staranował rogatki. Do przejazdu zbliżał się pociąg

Polska
Uciekał przed policją, staranował rogatki. Do przejazdu zbliżał się pociąg
PKP PLK
PKP PLK nazwały zachowanie kierowcy "lekkomyślnym" i przypomniały, że spowodował zagrożenie dla wielu osób

Nie powstrzymały go ani czerwone światło, ani fragment rogatki, który przebił jego szybę. Kierowca mazdy na przejeździe kolejowym zjawił się tuż przed nadjeżdżającym pociągiem PKP Intercity. Mimo to nie zatrzymał się, lecz staranował zapory. Wcześniej zignorował policyjną kontrolę i zaczął uciekać przed radiowozem.

Do zdarzenia doszło w Woli Radziszowskiej (woj. małopolskie). Kierowca mazdy nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i zaczął uciekać przed radiowozem.

 

ZOBACZ: 9. rocznica katastrofy pod Szczekocinami. "Tam leżą ciała, pourywane ręce i nogi"

 

Gdy zjawił się w pobliżu przejazdu kolejowego, zastał opuszczone rogatki i czekającą przed nimi kolejkę samochodów. To nie skłoniło pędzącego kierowcy, by się zatrzymać. Zamiast tego ominął stojące auta, zignorował czerwone światło i staranował szlabany. Wówczas fragment jednej z zapór wbił się w jego szybę.

 

"Realne zagrożenie"

 

Chwilę później przed przejazdem zjawił się policyjny radiowóz, który ścigał mazdę. Nie przejechał jednak przez przejazd, gdyż w tym momencie pojawił się na nim pociąg PKP Intercity. Maszynista składu, widząc, że rogatki na przejeździe są uszkodzone, zatrzymał lokomotywę i wagony.

 

"Ryzykowne zachowanie kierowcy spowodowało realne zagrożenie dla uczestników ruchu na drodze ucieczki, osób w samochodach oczekujących przed przejazdem oraz pasażerów pociągu" - oceniły PKP Polskie Linie Kolejowe, państwowy zarządca infrastruktury, które w poniedziałek opublikowały nagranie ze zdarzenia. Doszło do niego 27 stycznia.

 

WIDEO: Staranował rogatki, uciekając przed policją. Film z monitoringu

 

 

Zarzuty dla kierowcy mazdy

 

Ostatecznie policjantom udało się zatrzymać kierowcę. Usłyszał zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, uszkodzenia mienia oraz niewykonania polecenia funkcjonariuszy, by zatrzymać pojazd. Zarekwirowano mu także prawo jazdy.

 

Jak poinformowały PKP PLK, widoczne na nagraniu "lekkomyślne zachowanie" kierującego mazdą jest "jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń na torach".

 

ZOBACZ: Zignorowała znak "stop". W jej auto wbiła się lokomotywa [ZDJĘCIA]

 

"99 proc. wypadków wynika z nieodpowiedzialności kierowców. Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie z torami. Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg" - dodał zarządca sieci kolejowej.

 

Awaryjna żółta naklejka

 

PKP PLK przypomniały również, że w przypadku, gdy nie możemy zjechać z przejazdu, nie powinniśmy na niego wjeżdżać. "Natomiast, gdy utkniemy na przejeździe między zamkniętymi rogatkami, powinniśmy bezzwłocznie je staranować. Posiadają one specjalne bezpieczniki, które pękają w kontrolowany sposób" - przekazały.

 

Według państwowej spółki, "gdy nasze auto zostanie unieruchomione na torach wskutek awarii, należy jak najszybciej z niego wysiąść wraz ze współpasażerami i skorzystać z żółtej naklejki", która znajduje się na napędzie rogatkowym od strony torów lub - gdy przejazd jest niestrzeżony - na odwrocie Krzyża św. Andrzeja.

 

Na tej nalepce znajdują się m.in. numer skrzyżowania oraz najważniejsze telefony alarmowe.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie