USA próbują powstrzymać napływ migrantów. Chcą wzmocnienia granic

Świat
USA próbują powstrzymać napływ migrantów. Chcą wzmocnienia granic
PAP/EPA/LUIS TORRES
Umowy mają zabezpieczyć granice państw przed coraz większym napływem migrantów, którzy w nielegalny sposób chcą się przedostać do USA.

Stany Zjednoczone zawarły porozumienia z Meksykiem, Hondurasem i Gwatemalą o wzmocnieniu granic tych krajów poprzez zwiększenie tam liczby żołnierzy - poinformował w poniedziałek doradca Białego Domu Tyler Moran.

- Zawarliśmy umowy na umieszczenie większej liczby żołnierzy na granicach tych państw. Meksyk, Honduras i Gwatemala zgodziły się to zrobić - powiedział Moran stacji MSNBC.

 

ZOBACZ: Nielegalni imigranci płyną wpław do hiszpańskich wybrzeży

 

Umowy mają zabezpieczyć granice tych państw przed coraz większym napływem migrantów, którzy w nielegalny sposób chcą się przedostać do USA.

 

Nie podano szczegółów porozumień, nie wiadomo też, czy wykraczają one poza istniejące środki egzekucyjne w tych krajach.

 

Zintensyfikowane działania

 

Agencja Reuters informowała w marcu, że Meksyk zintensyfikował działania, mające na celu powstrzymanie imigrantów nielegalnie przejeżdżających na północ w kierunku granicy USA i wzmocnił siły wzdłuż granicy z Gwatemalą.

 

ZOBACZ: Nielegalni imigranci w ciężarówce. Udawali słonecznik

 

W styczniu, tuż przed objęciem urzędu prezydenta przez Joe Bidena, Gwatemala użyła sił bezpieczeństwa, aby zatrzymać karawanę migrantów zmierzającą do USA.

 

Gwatemalski rząd zapewniał wówczas, że będzie nadal starał się przeciwdziałać przemieszczaniu się dużych grup migrantów.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie